FITUESIT E KAMPIONATEVE | ||||||
MESHKUJ | FEMRA | |||||
NR.EVENTIT | SEZONI | EKIPI | NR.EVENTIT | SEZONI | EKIPI | |
76 | 2022-2023 | TIRANA NEPTUN | 75 | 2022-23 | FLAMURTARI | |
75 | 2021-2022 | TEUTA | 74 | 2021-2022 | FLAMURTARI | |
74 | 2020-2021 | TEUTA | 73 | 2020-2021 | FLAMURTARI | |
73 | 2019-2020 | *COVID-19 | 72 | 2019-2020 | *COVID-19 | |
72 | 2018-2019 | GOGA BASKET | 71 | 2018-2019 | SH.K.B.T.F. | |
71 | 2017-2018 | TIRANA | 70 | 2017-2018 | FLAMURTARI | |
71 | 2016-2017 | TIRANA | 69 | 2016-2017 | FLAMURTARI | |
70 | 2015-2016 | VLLAZNIA | 68 | 2015-2016 | FLAMURTARI | |
69 | 2014-2015 | VLLAZNIA | 67 | 2014-2015 | FLAMURTARI | |
68 | 2013-2014 | VLLAZNIA | 66 | 2013-2014 | FLAMURTARI | |
67 | 2012-2013 | KAMZA | 65 | 2012-2013 | FLAMURTARI | |
66 | 2011-2012 | B.TIRANA.M | 64 | 2011-2012 | APOLLONIA | |
65 | 2010-2011 | TIRANA | 63 | 2010-2011 | FLAMURTARI | |
64 | 2009-2010 | TIRANA | 62 | 2009-2010 | FLAMURTARI | |
63 | 2008-2009 | TIRANA | 61 | 2008-2009 | FLAMURTARI | |
62 | 2007-2008 | TIRANA | 60 | 2007-2008 | FLAMURTARI | |
61 | 2006-2007 | VALBONA | 59 | 2006-2007 | FLAMURTARI | |
60 | 2005-2006 | VALBONA | 58 | 2005-2006 | FLAMURTARI | |
59 | 2004-2005 | VALBONA | 57 | 2004-2005 | FLAMURTARI | |
58 | 2003-2004 | VALBONA | 56 | 2003-2004 | LUFTËTARI | |
57 | 2002-2003 | VALBONA | 55 | 2002-2003 | LUFTËTARI | |
56 | 2001-2002 | TIRANA | 54 | 2001-2002 | LUFTËTARI | |
55 | 2000-2001 | TIRANA | 53 | 2000-2001 | FLAMURTARI | |
54 | 1999-2000 | VLLAZNIA | 52 | 1999-2000 | SKENDERBEU | |
53 | 1998-1999 | TIRANA | 51 | 1998-1999 | TIRANA | |
52 | 1997-1998 | VLLAZNIA | 50 | 1997-1998 | TIRANA | |
51 | 1996-1997 | VLLAZNIA | 49 | 1996-1997 | TIRANA | |
50 | 1995-1996 | PARTIZANI | 48 | 1995-1996 | FLAMURTARI | |
49 | 1994-1995 | DINAMO | 47 | 1994-1995 | TIRANA | |
48 | 1993-1994 | ADELIN (POGRADEC) | 46 | 1993-1994 | TIRANA | |
47 | 1992-1993 | VLLAZNIA | 45 | 1992-1993 | TIRANA | |
46 | 1991-1992 | PARTIZANI | 44 | 1991-1992 | TIRANA | |
45 | 1990-1991 | PARTIZANI | 43 | 1990-1991 | 17 NËNTORI | |
44 | 1989-1990 | VLLAZNIA | 42 | 1989-1990 | FLAMURTARI | |
43 | 1988-1989 | PARTIZANI | 41 | 1988-1989 | PARTIZANI | |
42 | 1987-1988 | PARTIZANI | 40 | 1987-1988 | 17 NËNTORI | |
41 | 1986-1987 | PARTIZANI | 39 | 1986-1987 | 17 NËNTORI | |
40 | 1985-1986 | PARTIZANI | 38 | 1985-1986 | 17 NËNTORI | |
39 | 1984-1985 | PARTIZANI | 37 | 1984-1985 | FLAMURTARI | |
38 | 1983-1984 | PARTIZANI | 36 | 1983-1984 | FLAMURTARI | |
37 | 1982-1983 | PARTIZANI | 35 | 1982-1983 | 17 NËNTORI | |
36 | 1981-1982 | PARTIZANI | 34 | 1981-1982 | 17 NËNTORI | |
35 | 1980-1981 | PARTIZANI | 33 | 1980-1981 | FLAMURTARI | |
34 | 1979-1980 | PARTIZANI | 32 | 1979-1980 | FLAMURTARI | |
33 | 1978-1979 | PARTIZANI | 31 | 1978-1979 | FLAMURTARI | |
32 | 1977-1978 | PARTIZANI | 30 | 1977-1978 | SKENDERBEU | |
31 | 1976-1977 | PARTIZANI | 29 | 1976-1977 | FLAMURTARI | |
30 | 1975-1976 | PARTIZANI | 28 | 1975-1976 | 17 NËNTORI | |
29 | 1974-1975 | PARTIZANI | 27 | 1974-1975 | APOLLONIA | |
28 | 1973-1974 | PARTIZANI | 26 | 1973-1974 | 17 NËNTORI | |
27 | 1972-1973 | PARTIZANI | 25 | 1972-1973 | 17 NËNTORI | |
26 | 1971-1972 | PARTIZANI | 24 | 1971-1972 | 17 NËNTORI | |
25 | 1970-1971 | 17 NËNTORI | 23 | 1970-1971 | 17 NËNTORI | |
24 | 1969-1970 | PARTIZANI | 22 | 1969-1970 | 17 NËNTORI | |
23 | 1968-1969 | PARTIZANI | 21 | 1968-1969 | 17 NËNTORI | |
22 | 1967-1968 | PARTIZANI | 20 | 1967 | 17 NËNTORI | |
21 | 1966-1967 | VLLAZNIA | 19 | 1964-1965 | 17 NËNTORI | |
20 | 1965 | 17 NËNTORI | 18 | 1964 | 17 NËNTORI | |
19 | 1964 | PARTIZANI | 17 | 1963 | 17 NËNTORI | |
18 | 1963 | 17 NËNTORI | 16 | 1962 | 17 NËNTORI | |
17 | 1962 | 17 NËNTORI | 15 | 1961 | 17 NËNTORI | |
16 | 1961 | 17 NËNTORI | 14 | 1960 | 17 NËNTORI | |
15 | 1960 | PARTIZANI | 13 | 1959 | 17 NËNTORI | |
14 | 1959 | PARTIZANI | 12 | 1958 | 17 NËNTORI | |
13 | 1958 | PARTIZANI | 11 | 1957 | TIRANA “ A” | |
12 | 1957 | TIRANA “A” | 10 | 1956 | PUNA E TIRANËS | |
11 | 1956 | PARTIZANI | 9 | 1955 | PUNA E TIRANËS | |
10 | 1955 | DURRËSI | 8 | 1954 | PUNA E TIRANËS | |
9 | 1954 | PARTIZANI | 7 | 1953 | PUNA E TIRANËS | |
8 | 1953 | PARTIZANI | 6 | 1952 | PUNA E TIRANËS | |
7 | 1952 | PARTIZANI | 5 | 1951 | TIRANA | |
6 | 1951 | PARTIZANI | 4 | 1950 | TIRANA | |
5 | 1950 | TIRANA | 3 | 1949 | TIRANA | |
4 | 1949 | TIRANA | 2 | 1948 | 17 NËNTORI | |
3 | 1948 | 17 NËNTORI | 1 | 1947 | 17 NËNTORI | |
2 | 1947 | YLLI KUQ ( DURRES ) | ||||
1 | 1946 | 17 NËNTORI |
FITUESIT E KUPAVE TË SHQIPËRISË | ||||||
MESHKUJ | FEMRA | |||||
NR.EVENTIT | VITI | EKIPI | NR.EVENTIT | VITI | EKIPI | |
68 | 2023-24 | TIRANA NEPTUN | 65 | 2023-24 | FLAMURTARI | |
67 | 2022-23 | TEUTA | 64 | 2022-23 | FLAMURTARI | |
66 | 2021-22 | TIRANA | 63 | 2021-22 | TIRANA BARLETI BASKET | |
65 | 2020-21 | TEUTA | 62 | 2020-21 | PARTIZANI | |
64 | 2019-20 | GOGA BASKET | 61 | 2019-20 | FLAMURTARI | |
63 | 2018-19 | TEUTA | 60 | 2018-19 | SH.B. Tirana F. | |
62 | 2017-18 | TIRANA | 59 | 2017-18 | SH.K.B. TIRANA F. | |
61 | 2016-17 | TIRANA | 58 | 2016-17 | FLAMURTARI | |
60 | 2015-16 | KAMZA | 57 | 2015-16 | FLAMURTARI | |
59 | 2014 | VLLAZNIA | 56 | 2014 | APOLONIA | |
58 | 2013 | VLLAZNIA | 55 | 2013 | FLAMURTARI | |
57 | 2012 | KAMZA | 54 | 2012 | SH.K.B. TIRANA F. | |
56 | 2011 | TIRANA | 53 | 2011 | APOLLONIA | |
55 | 2010 | STUDENTI | 52 | 2010 | FLAMURTARI | |
54 | 2009 | TIRANA | 51 | 2009 | FLAMURTARI | |
53 | 2008 | TIRANA | 50 | 2008 | FLAMURTARI | |
52 | 2007 | TIRANA | 49 | 2007 | FLAMURTARI | |
51 | 2006 | VALBONA | 48 | 2006 | FLAMURTARI | |
50 | 2005 | VALBONA | 47 | 2005 | TIRANA | |
49 | 2004 | VALBONA | 46 | 2004 | FLAMURTARI | |
48 | 2003 | VALBONA | 45 | 2003 | FLAMURTARI | |
47 | 2002 | TIRANA | 44 | 2002 | LUFTETARI | |
46 | 2001 | TIRANA | 43 | 2001 | LUFTETARI | |
45 | 2000 | TIRANA | 42 | 2000 | FLAMURTARI | |
44 | 1999 | DINAMO | 41 | 1999 | SKËNDERBEU | |
43 | 1998 | VLLAZNIA | 40 | 1998 | SKËNDERBEU | |
42 | 1997 | STUDENTI | 39 | 1997 | TIRANA | |
41 | 1996 | VLLAZNIA | 38 | 1996 | FLAMURTARI | |
40 | 1995 | PARTIZANI | 37 | 1995 | TIRANA | |
39 | 1994 | VLLAZNIA | 36 | 1994 | FLAMURTARI | |
38 | 1993 | DINAMO | 35 | 1993 | TIRANA | |
37 | 1992 | DINAMO | 34 | 1992 | ELBASANI | |
36 | 1991 | DINAMO | 33 | 1991 | SKËNDERBEU | |
35 | 1990 | PARTIZANI | 32 | 1990 | FLAMURTARI | |
34 | 1989 | PARTIZANI | 31 | 1989 | 17 NËNTORI | |
33 | 1988 | 17 NËNTORI | 30 | 1988 | VLLAZNIA | |
32 | 1987 | PARTIZANI | 29 | 1987 | FLAMURTARI | |
31 | 1986 | DINAMO | 28 | 1986 | 17 NËNTORI | |
30 | 1985 | VLLAZNIA | 27 | 1985 | FLAMURTARI | |
29 | 1984 | PARTIZANI | 26 | 1984 | 17 NËNTORI | |
28 | 1983 | PARTIZANI | 25 | 1983 | FLAMURTARI | |
27 | 1982 | PARTIZANI | 24 | 1982 | SKËNDERBEU | |
26 | 1981 | VLLAZNIA | 23 | 1981 | SKËNDERBEU | |
25 | 1980 | PARTIZANI | 22 | 1980 | SKËNDERBEU | |
24 | 1979 | DINAMO | 21 | 1979 | 17 NËNTORI | |
23 | 1978 | PARTIZANI | 20 | 1978 | FLAMURTARI | |
22 | 1977 | 17 NËNTORI | 19 | 1977 | 17 NËNTORI | |
21 | 1976 | PARTIZANI | 18 | 1976 | 17 NËNTORI | |
20 | 1975 | PARTIZANI | 17 | 1975 | LOKOMOTIVA | |
19 | 1974 | DINAMO | 16 | 1974 | APOLLONIA | |
18 | 1973 | 17 NËNTORI | 15 | 1973 | LABINOTI | |
17 | 1972 | PARTIZANI | 14 | 1972 | APOLONIA | |
16 | 1971 | 17 NËNTORI | 13 | 1971 | 17 NËNTORI | |
15 | 1970 | PARTIZANI | 12 | 1970 | 17 NËNTORI | |
14 | 1969 | 17 NËNTORI | 11 | 1969 | 17 NËNTORI | |
13 | 1968 | VLLAZNIA | 10 | 1968 | 17 NËNTORI | |
12 | 1967 | VLLAZNIA | 9 | 1967 | 17 NËNTORI | |
11 | 1966 | VLLAZNIA | 8 | 1966 | 17 NËNTORI | |
10 | 1965 | LOKOMOTIVA | 7 | 1965 | 17 NËNTORI | |
9 | 1963 | 17 NËNTORI | 6 | 1963 | 17 NËNTORI | |
8 | 1962 | 17 NËNTORI | 5 | 1962 | VLLAZNIA | |
7 | 1961 | 17 NËNTORI | 4 | 1961 | 17 NËNTORI | |
6 | 1960 | PARTIZANI | 3 | 1960 | 17 NËNTORI | |
5 | 1958 | VLLAZNIA | 2 | 1957 | TIRANA “A” | |
4 | 1957 | VLLAZNIA | 1 | 1956 | PUNA E TIRANËS | |
3 | 1956 | DURRËSI | ||||
2 | 1952 | GARNIZONI I TIRANËS (PARTIZANI) | ||||
1 | 1951 | PARTIZANI |
FITUESIT E SUPERKUPAVE | ||||||
MESHKUJ | FEMRA | |||||
NR.EVENTIT | VITI | EKIPI | NR.EVENTIT | VITI | EKIPI | |
25 | 2023 | TIRANA NEPTUN | 25 | 2023 | PARTIZANI | |
24 | 2022 | TEUTA | 24 | 2022 | FLAMURTARI | |
23 | 2021 | TEUTA | 23 | 2021 | PARTIZANI | |
22 | 2020 | Covid-19 | 22 | 2020 | Covid-19 | |
21 | 2019 | TEUTA | 21 | 2019 | FLAMURTARI | |
20 | 2018 | TEUTA | 20 | 2018 | TIRANA | |
19 | 2017 | TIRANA | 19 | 2017 | FLAMURTARI | |
18 | 2016 | KAMZA | 18 | 2016 | TIRANA | |
17 | 2015 | KAMZA | 17 | 2015 | FLAMURTARI | |
16 | 2014 | KAMZA | 16 | 2014 | FLAMURTARI | |
15 | 2013 | KAMZA | 15 | 2013 | APOLLONIA | |
14 | 2012 | TIRANA | 14 | 2012 | FLAMURTARI | |
13 | 2011 | TIRANA | 13 | 2011 | FLAMURTARI | |
12 | 2010 | TIRANA | 12 | 2010 | FLAMURTARI | |
11 | 2009 | TIRANA | 11 | 2009 | FLAMURTARI | |
10 | 2008 | TIRANA | 10 | 2008 | FLAMURTARI | |
9 | 2007 | VALBONA | 9 | 2007 | FLAMURTARI | |
8 | 2006 | VALBONA | 8 | 2006 | FLAMURTARI | |
7 | 2005 | VALBONA | 7 | 2005 | FLAMURTARI | |
6 | 2004 | VALBONA | 6 | 2004 | LUFTËTARI | |
5 | 2003 | TIRANA | 5 | 2003 | TIRANA | |
4 | 2002 | DINAMO | 4 | 2002 | LUFTËTARI | |
3 | 2001 | TIRANA | 3 | 2001 | FLAMURTARI | |
2 | 2000 | DINAMO | 2 | 2000 | SKËNDERBEU | |
1 | 1999 | VLLAZNIA | 1 | 1999 | SKËNDERBEU |
Kupa Ballkanike | ||
Bukuresht, 22-24.09.1946 | ||
Lojtar: Naim Pilku, Vlash Koljaka, Bajram Kurani, Çerçiz Zavalani, Ferdin Toptani, Enver Maçi, Muntaz Peshkopia, Sadush Kumbaro, Agim Kajanaku, Dhimitraq Goga. | ||
Trajner: Rexhep Rama | ||
Ndeshjet: | ||
Jugosllavi | Shqipëri | 71-11 |
Rumani | Shqipëri | 82-12 |
Bullgari | Shqipëri | 52-14 |
Kampionati Evropian | ||
Pragë, 27.04-03.05.1947 | ||
Lojtar: Naim Pilku, Vlash Koljaka, Bajram Kurani, Çerçiz Zavalani, Ferdin Toptani, Enver Maçi, Dhimitraq Goga, Dilaver Toptani. | ||
Trajner: Naim Pilku | ||
Ndeshjet: | ||
Itali | Shqipëri | 60-15 |
Belgjikë | Shqipëri | 114-11 |
Egjipt | Shqipëri | 104-19 |
Rumani | Shqipëri | 73-19 |
Austri | Shqipëri | 44-27 |
Jugosllavi | Shqipëri | 90-13 |
Lojërat Ballkanike dhe të Evropës Qëndrore | ||
Tiranë, 27.05-01.06.1947 | ||
Lojtar: Naim Pilku, Vlash Koljaka, Bajram Kurani, Çerçiz Zavalani, Ferdin Toptani, Enver Maçi, Dhimitraq Goga, Dilaver Toptani. | ||
Trajner: Naim Pilku | ||
Ndeshjet: | ||
Bullgari | Shqipëri | 62-14 |
Jugosllavi | Shqipëri | 55-12 |
Rumani | Shqipëri | 93-33 |
Hungari | Shqipëri | 97-23 |
Trieste | Shqipëri | 36-25 |
Lojërat Ballkanike dhe të Evropës Qëndrore | ||
Sofje, 23-30.06.1948 | ||
Shqipëria: Naim Pilku, Bajram Kurani, Jorgji Kona, Nikolla Jakubini, Nexhmi Kadiu, Petrit Caslli, Dashamir Tomini, Petrit Këlliçi. | ||
Trajner: Naim Pilku | ||
Ndeshjet: | ||
Çekoslovaki | Shqipëri | 139-5 |
Poloni | Shqipëri | 67-16 |
Jugosllavi | Shqipëri | 112-15 |
Trieste | Shqipëri | 42-20 |
Hungari | Shqipëri | 138-18 |
Bulgari | Shqipëri | 136-28 |
Rumani | Shqipëri | 118-20 |
Kampionati Evropian | ||
Sofje, 20-30.06.1957 | ||
Lojtar: Fatmir Meka, Jorgji Kona, Feti Borova, Dhimitraq Goga, Muhamet Përmeti, Muhamet Sokoli, Salvador Sotiri, Kiço Gjata, Ferdinand Qirici, Ilo Teneqexhi. | ||
Trajner: Naim Pilku | ||
Ndeshjet: | ||
Jugosllavi | Shqipëri | 89-57 |
Çekoslovaki | Shqipëri | 71-37 |
Skoci | Shqipëri | 65-42 |
Skoci | Shqipëri | 69-56 |
RD Gjermani | Shqipëri | 72-43 |
Finlandë | Shqipëri | 91-42 |
Itali | Shqipëri | 82-42 |
Turqi | Shqipëri | 97-64 |
Austri | Shqipëri | 58-45 |
Belgjikë | Shqipëri | 90-48 |
Berlin, 26.07.1957 | ||
Lojtar: Fatmir Meka, Jorgji Kona, Feti Borova, Dhimitraq Goga, Muhamet Përmeti, Muhamet Sokoli, Salvador Sotiri, Kiço Gjata, Ferdinand Qirici, Ilo Teneqexhi. | ||
Trajner: Naim Pilku | ||
Ndeshjet: | ||
RD Gjermane | Shqipëri | 88-66 |
Tiranë, 15.06.1958 | ||
Lojtar: Fatmir Meka, Jorgji Kona, Feti Borova, Ferdinand Qirici, Ilo Teneqexhi, Niko Hercek, Luan Shatku, Skënder Osmani, Vehbi Ademi, Boris Bumçi, Njazi Lleshi, Dhimitër Papa. | ||
Trajner: Naim Pilku | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | RD Gjermane | 66-82 |
Tiranë, 18.06.1958 | ||
Shqipëri | RD Gjermane | 61-73 |
Lojërat Ballkanike | ||
Bukuresht,13-16.08.1959 | ||
Lojtar: Fatmir Meka, Jorgji Kona, Ferdinand Qirici, Muhamet Përmeti, Niko Hercek, Njazi Lleshi, Petrit Muzarku, Napolon Llalla, Thoma Murzaku, Astrit Greva. | ||
Trajner: Naim Pilku | ||
Ndeshjet: | ||
Jugosllavi | Shqipëri | 88-31 |
Rumani | Shqipëri | 98-23 |
Bullgari | Shqipëri | 84-48 |
Kampionati Ballkanik | ||
Sofje, 15-19.06.1960 | ||
Lojtar: Muhamet Përmeti, Niko Hercek, Luan Shatku, Skënder Osmani, Vehbi Ademi, Ferdinand Qirici, Vaso Shaka,Renato Radoja, Boris Bumçi, Kosta Papa. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshjet: | ||
Rumani | Shqipëri | 90-27 |
Turqi | Shqipëri | 60-49 |
Jugosllavi | Shqipëri | 89-37 |
Ganefo, Xhakarta, Indonezi 15-21.11.1963 | ||
Lojtar: Vaso Shaka, Renato Radoja, Muhamet Përmeti, Niko Hercek, Kosta Papa, Bujar Shehu, Agim Fagu, Nevruz Përmeti, Bashkim Qatipi, Bajram Gjuriçi, Patriot Aliaj. | ||
Trajner: Naim Pilku | ||
Ndeshjet: | ||
Kore | Shqipëri | 79-56 |
Filipine | Shqipëri | 87-79 |
Shqipëri | Guine | 70-52 |
Indonezi | Shqipëri | 104-89 |
Shqipëri | Kamboxhia | 82-81 |
Shqipëri | Filipine | 87-81 |
Kampionati Ballkanik | ||
Tiranë,15-19.12.1965 | ||
Lojtar: Vaso Shaka, Renato Radoja, Bujar Shehu, Agim Lahu, Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Bardhy Angjeli, Petrit Osmani, Nikolin Pali, Fiip Guraziu, Nusret Reka, Gjergj Ikonomi. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshjet: | ||
Turqi | Shqipëri | 89-78 |
Jugosllavi | Shqipëri | 64-60 |
Bullgari | Shqipëri | 94-68 |
Rumani | Shqipëri | 70-65 |
Turne kualifikues për Kampionatin Evropian | ||
Budapest, 21-25.05.1969 | ||
Lojtar: Vaso Shaka, Bujar Shehu, Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Nikolin Pali, Agim Lahi, Viktor Papavangjeli, Dadan Përmeti, Nusret Reka, Gjergji Ikonomi, Edmond Moja. | ||
Trajner: Astrit Greva | ||
Ndeshjet: | ||
Francë | Shqipëri | 71-59 |
Poloni | Shqipëri | 91-57 |
Hungari | Shqipëri | 61-54 |
Turqi | Shqipëri | 81-56 |
Bukuresht, 9-10.05.1971 | ||
Lojtar: Vaso Shaka, Bujar Shehu, Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Nikolin Pali, Agim Lahi, Viktor Papavangjeli, Nusret Reka, Gjergj Ikonomi, Roland Topalli, Gavrosh Levonja, Vladimir Gjinaj. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshjet: | ||
Rumani | Shqipëri | 69-63 |
Rumani | Shqipëri | 88-70 |
Turneu kualifikues për Kampionatin Evropian | ||
Kaljari, 25-05-01.06.1971 | ||
Lojtar: Vaso Shaka, Bujar Shehu, Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Nikolin Pali, Viktor Papavangjeli, Nusret Reka, Roland Topalli, Gavrosh Levonja, Vladimir Gjinaj, Rahmi Rusi. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshjet: | ||
Itali | Shqipëri | 74-59 |
Shqipëri | Angli | 92-63 |
Bullgari | Shqipëri | 102-74 |
Belgjikë | Shqipëri | 76-65 |
Turne kualifikues për Lojërat Olimpike | ||
Harlem, Holandë 03-05.05.1972 | ||
Lojtar: Vaso Shaka, Bujar Shehu, Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Nikolin Pali, Viktor Papavangjeli, Nusret Reka, Roland Topalli, Rahmi Rusi, Kastriot Mushi, Spiro Shano, Kushtrim Zaçe. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshjet: | ||
Belgjikë | Shqipëri | 83-72 |
Çekoslovaki | Shqipëri | 88-69 |
Holandë | Shqipëri | 84-81 |
Pekin, 25.09.1972 | ||
Lojtar: Vaso Shaka, Bujar Shehu, Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Nikolin Pali, Viktor Papavangjeli, Kastriot Mushi, Kushtrim Zaçe, Aleksandër Dheri, Pirro Koleka, Refik Vorfa. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Shqipëri | Kinë | 74-74 |
Pekin, 30.09.1972 | ||
Ndeshja: | ||
Shqipëri | Kinë | 67-67 |
Tiranë 29.03.1973 | ||
Lojtar: Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Nikolin Pali, Viktor Papavangjeli, Kushtrim Zaçe, Pirro Koleka, Refik Vorfa, Roland Topalli, Nusret Reka, Spiro Shano, Niko Profkola, Roland Avrami. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Shqipëri | Kinë | 74-70 |
Tiranë, 26.10.1973 | ||
Lojtar: Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Nikolin Pali, Viktor Papavangjeli, Kushtrim Zaçe, Pirro Koleka, Refik Vorfa, Roland Topalli, Spiro Shano, Niko Profkola, Kastriot Mushi, Rahmi (Min) Rusi. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Shqipëri | Algjeri | 104-49 |
Pekin, 26.07.1974 | ||
Lojtar: Agim Fagu, Kujtim Kasmi, Nikolin Pali, Pirro Koleka, Spiro Shani, Kastriot Mushi, Rahmi (Min) Rusi, Aleksandër Dheri, Gavrosh Levonja, Roland Avrami, Ilir Trebicka, Avenir Kalaja. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Kinë | Shqipëri | 70-67 |
Turne kualifikues për kampionatin Evropian | ||
Wolfenbuttel,12-16.05.1975 | ||
Lojtar: Agim Fagu, Spiro Shani, Kastriot Mushi, Aleksandër Dheri, Roland Avrami, Ilir Trebicka, Viktor Papavangjeli, Refik Vorfa, Besnik Çela. | ||
Trajner: Bujar Shehu | ||
Ndeshjet: | ||
Greqi | Shqipëri | 84-57 |
Poloni | Shqipëri | 98-88 |
Shqipëri | Luksemburg | 95-11 |
Shqipëri | Islandë | 112-77 |
Shqipëri | Suedi | 82-71 |
Tiranë, 24.11.1976 | ||
Lojtar: Agim Fagu, Spiro Shano, Kastriot Mushi, Kujtim Kasmi, Ilir Trebicka, Refik Vorfa, Rahmi (Min) Ruci, Pirro Koleka, Kushtrim Zaçe, Edgar Prifti, Robert Kuqo, Hidajet Kotrri. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Shqipëri | Kinë | 85-75 |
Korçë, 01.12.1976 | ||
Ndeshja: | ||
Shqipëri | Kinë | 77-67 |
Larisa, Greqi, 19.06.1977 | ||
Lojtar: Agim Fagu, Spiro Shano, Kastriot Mushi, Ilir Trebicka, Refik Vorfa, Rami (Min) Rusi, Kushtrim Zaçe, Edgar Prifti, Robert Kuqo, Viktor Papavangjeli, Idajet Kotrri. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Greqi | Shqipëri | 92-74 |
Athinë, Greqi 21.06.1977 | ||
Ndeshja: | ||
Greqi | Shqipëri | 84-77 |
Patras, Greqi 23.06.1977 | ||
Ndeshja: | ||
Greqi | Shqipëri | 90-78 |
Pekin, Kinë 20.07.1977 | ||
Lojtar: Spiro Shano, Kastriot Mushi, Ilir Trebicka, Refik Vorfa, Rami Rusi, Kushtrim Zaçe, Edgar Prifti, Robert Kuqo, Viktor Papavangjeli, Roland Avrami, Kostandin Shkurti, Lulzim Tela. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Kinë | Shqipëri | 81-69 |
Penian, Kore 31.07.1977 | ||
Ndeshja: | ||
Kore | Shqipëri | 98-81 |
Tiranë, 07.06.1978 | ||
Lojtar: Spiro Shano, Kastriot Mushi, Ilir Trebicka, Refik Vorfa, Kushtrim Zaçe, Edgar Prifti, Robert Kuqo, Viktor Papavangjeli, Kujtim Kasmi, Pirro Koleka, Avenir Kalaja, Gazmend Çaçi. | ||
Trajner: Bujar Shehu | ||
Ndeshja: | ||
Greqi | Shqipëri | 96-88 |
Shkodër, 09.06.1978 | ||
Ndeshja: | ||
Greqi | Shqipëri | 87-83 |
Tiranë,11.06.1978 | ||
Ndeshja: | ||
Shqipëri | Greqi | 93-85 |
Turneu kualifikues për Kampionatin Botëror | ||
Paderborn, 21.11.1984 | ||
Lojtar: Ilir Trebicka, Robert Kuqo, Gazmend Çaçi, Arjan Kolani, Bujar beriolli, Sabri Rustemi, Pjerin Bushati, Sokol Bellova, Fatmir Cuka, Edi Rama. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
RF Gjermane | Shqipëri | 89-80 |
Durrës, 28.11.1984 | ||
Lojtar: Ilir Trebicka, Robert Kuqo, Gazmend Çaçi, Arjan Kolani, Sabri Rustemi, Pjerin Bushati, Sokol Bellova, Fatmir Cuka, Sokol Kalaj, Alfred Isak. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Itali | Shqipëri | 78-57 |
Stamboll, 14.02.1985 | ||
Lojtar: Ilir Trebicka, Robert Kuqo, Gazmend Çaçi, Arjan Kolani, Pjerin Bushati, Sokol Bellova, Edgar Prifti, Edi Rama, Artan Terihati, Skënder Gjondeda. | ||
Trajner: Feti Borova | ||
Ndeshja: | ||
Turqi | Shqipëri | 70-60 |
Tiranë, 21.11.1985 | ||
Lojtar: Ilir Trebicka, Gazmend Çaçi, Arjan Kolani, Pjerin Bushati, Sokol Bellova, Edgar Prifti, Fatmir Cuka, Sokol Kalaj, Sopot Lami. | ||
Trajner: Astrit Greva | ||
Ndeshja: | ||
RF Gjermane | Shqipëri | 74-64 |
Katanzaro, 28.11.1985 | ||
Lojtar: Ilir Trebicka, Gazmend Çaçi, Arjan Kolani, Pjerin Bushati, Edgar Prifti, Fatmir Cuka, Korab Llazani, Kostandin Shkurti, Sopot Lani. | ||
Trajner: Astrit Greva | ||
Ndeshja: | ||
Itali | Shqipëri | 107-58 |
Tiranë,13.02.1986 | ||
Lojtar: Gazmend Çaçi, Pjerin Bushati, Fatmir Cuka, Bujar Beriolli, Korab Llazani, Sokol Bellova, Sokol Kalaj, Sopot Lami, Alfred Isak, Skënder Gjondedaj. | ||
Trajner: Astrit Greva | ||
Ndeshja: | ||
Turqi | Shqipëri | 99-98 |
Tiranë, 8.12.1987 | ||
Lojtar: Gazmend Çaçi, Sokol Belova, Fatmir Cukaj, Sokol Kalaj, Korab Llazani, Arjan Kolani, Sabri Rustemi, Aleksandër Damo, Artan Kuqo, Astrit Zaganjori, Pirro Papa, Arjan Baçova. | ||
Trajner: Astrit Greva | ||
Ndeshja: | ||
Shqipëri | Algjeri | 109-79 |
Turne kualifikues për Kampionatin Evropian | ||
Osnabruck, 12-15.05.1989 | ||
Lojtar: Gazmend Çaçi, Fatmir Cuka, Korab Llazani, Sabri Rustemi, Artan Kuqo, Aleksandër Damo, Astrit Zaganjori, Edi Rama, Pirro Papa, Arjan Baçova, Ilir Beqja. | ||
Trajner: Astrit Greva | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Skoci | 101-82 |
Poloni | Shqipëri | 103-85 |
RF Gjermane | Shqipëri | 103-73 |
Turqi | Shqipëri | 106-88 |
Kampionati Balkanik | ||
Shkup, 21-25.11.1990 | ||
Lojtar: Gazmend Çaçi, Fatmir Cuka, Sabri Rustemi, Artan Kuqo, Aleksandër Damo, Astrit Zaganjori, Arjan Baçova, Sokol Kalaj, Arjan Kolani, Viron Sauli, Mikel Gjoni, Enri Zaçe. | ||
Trajner: Astrit Greva | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Greqi | 91-85 |
Bullgari | Shqipëri | 82-70 |
Jugosllavi | Shqipëri | 108-91 |
Turqi | Shqipëri | 80-64 |
Rumani | Shqipëri | 104-94 |
Lojërat Mesdhetare | ||
Selanik, 4-10.07.1991 | ||
Lojtar: Gazmend Çaçi, Fatmir Cuka, Artan Kuqo, Aleksandër Damo, Astrit Zaganjori, Viron Sauli, Enri Zaçe, Pandush Palko, Arben Pasha, Ardjan Skënderi, Demion Qirjaqi. | ||
Trajner: Astrit Greva | ||
Ndeshjet: | ||
Egjipt | Shqipëri | 108-76 |
Turqi | Shqipëri | 106-72 |
Itali | Shqipëri | 104-70 |
Spanjë | Shqipëri | 106-73 |
Egjipt | Shqipëri | 103-94 |
Turne kualifikues për Lojërat Olimpike | ||
Granada, Spanjë 20-26.06.1992 | ||
Lojtar: Gazmend Çaçi, Artan kuqo, Pandush Palko, Arben Pasha, Arjan Baçova, Dritan mema, Adrian Selmani, Bledar Gjeçaj, Arens Shalsi, Artomen Çapaliku. | ||
Trajner: Bujar Shehu | ||
Ndeshjet: | ||
Francë | Shqipëri | 108-67 |
Letoni | Shqipëri | 94-78 |
Itali | Shqipëri | 87-73 |
Shqipëri | Zvicër | 85-84 |
Poloni | Shqipëri | 93-61 |
Izrael | Shqipëri | 116-64 |
Turne kualifikues për Kampionatin evropian | ||
Zalaegerszeg, 21-26.06.1993 | ||
Lojtar: Pandush Palko, Arben Pasha, Dritan Mema, Adrian Seamni, Bledar Gjeçaj, Artomen Çapaliku, Enri Zaçe, Genti Mançe, Eduart Çarçani, Olsi Rama. | ||
Trajner: Bujar Shehu | ||
Ndeshjet: | ||
Angli | Shqipëri | 96-97 |
Hungari | Shqipëri | 110-53 |
Rumani | Shqipëri | 104-87 |
Finlandë | Shqipëri | 89-91 |
Bjellorusi | Shqipëri | 99-72 |
Shqipëri | Luksemburg | 93-80 |
Turneu kualifikues për Kampionatin Evropian | ||
Kavadarc, Maqedoni 24-28.05.1995 | ||
Lojtar: Pandush Palko, Dritan Mema, Adrian Semani, Bledar Gjeçaj, Artomen Çapaliku, Artan Kuqo, Arjan Musta, Mirand Harizi, Alajdin Shehu. Dritan Mei. | ||
Trajner: Bujar Shehu | ||
Ndeshjet: | ||
Maqedoni | Shqipëri | 100-74 |
Shqipëri | Norvegji | 81-77 |
Bjellorusi | Shqipëri | 108-73 |
Irlandë | Shqipëri | 87-70 |
Holandë | Shqipëri | 102-77 |
Turneu paraeliminator për kampionatin evropian | ||
Rejkjavik, Islandë 22-27.05.1996 | ||
Lojtar: Pandush Palko, Dritan Mema, Adrian Selmani, Bedar Gjeçaj, Artomen Çapaliku, Artan Kuqo, Dritan Meli, Genti Maçe, Eduart Çarçani, Sokol Jahollari, Afred Rushaj. | ||
Trajner: Bujar Shehu | ||
Ndeshjet: | ||
Danimarkë | Shqipëri | 99-65 |
Irlandë | Shqipëri | 96-77 |
Luksemburg | Shqipëri | 74-71 |
Shqipëri | Islandë | 85-71 |
Qipro | Shqipëri | 72-63 |
Lojërat Mesdhetare | ||
Bari, Itali 9-13.06.1997 | ||
Lojtar: Pandush Palko, Dritan Mema, Adrian Semani, Bledar Gjeçaj, Artomen Çaçaliku, Artan Kuqo, Dritan Meli, Gentri Mançe, Sokol Jahollari, Edmond Përmeti, Beniamin Idrizi. | ||
Trajner: Bujar Shehu | ||
Ndeshjet: | ||
Jugosllavi | Shqipëri | 85-63 |
Greqi | Shqipëri | 97-75 |
Bosnjë | Shqipëri | 81-76 |
Turqi | Shqipëri | 85-61 |
Kupa Evropiane e Promocionit | ||
Baxhiba, Maltë 11-15.06.2002 | ||
Lojtar: Dritan Mema, Adrian Selmani, Bedar Gjeçaj, Sokol Jahollari, Afred Biberaj, Afrim Bilali, Sokol Kasmi, Elvis Seiti, Onaldo Ago, Erkand Karaj, Reinaldo Kacorri. | ||
Trajner: Bujar Shehu | ||
Ndeshjet: | ||
Skoci | Shqipëri | 92-80 |
Shqipëri | Maltë | 87-60 |
Shqipëri | San Marino | 78-77 |
Shqipëri | Gjibraltar | 94-73 |
Moldavi | Shqipëri | 95-93 |
Kupa Evropiane e Pomocionit | ||
Andorra, 7-12.06.2004 | ||
Lojtar: Dritan Mema, Bledar Gjeçaj, Aleksandër Damo, Alfred Biberaj, Afrim Bilali, Erkand Karaj, Reinaldo Kacorri, Orjon Garo, Vildan Mitku, Marlen Gjeli, Erin Hasani. | ||
Trajner: Roland Avrami | ||
Ndeshjet: | ||
Luksemburg | Shqipëri | 77-71 |
Shqipëri | Maltë | 86-76 |
Skoci | Shqipëri | 81-72 |
Shqipëri | Uells | 90-66 |
Shqipëri | San Marino | 84-70 |
Ndeshjet kualifikuese për kampionatin evropian 2005 | ||
Lojtar: Dritan Mema, Alfred Biberaj, Afrim Bilali, Erkand Karaj, Orion Garo, Erin Hasani, Sokol Kasmi, Florian Myftari, Edmond Azemi, Samir Shaptaoviç, Gerti Shima, Arjone Lame. | ||
Trajner: Roland Avrami | ||
Tiranë,11.09.2004 | ||
Shqipëri | Bjellorusi | 72-84 |
15.09.2004 | ||
Austri | Shqipëri | 83-66 |
18.09.2004 | ||
Qipro | Shqipëri | 76-67 |
Miqësore | ||
23.08.2005 | ||
Lojtar: Edmond Azemi, Dejvis Begaj, Sokol Kasmi, Erind Hasani, Orion Garo, Reinado Kacorri, Erkand Karaj, Saimir Shaptaoviç, Afred Byberaj, Afrim Bilali, Gerti Shima, Andrea Gjinaj. | ||
Trajner: Korab Llazani | ||
Shqipëri | AIA | 72-86 |
Eliminatoret e Kampionatit Evropian 2005 | ||
Gomel, 03.09.2005 | ||
Lojtar: Edmond Azemi, Samir Shaptaoviç, Andrea Gjinaj, Alfred Biberaj, Orion Garo, Arvin Kotrri, Sokol Kasmi, Florian Miftari, Devis Begaj, Afrim Bilali, Erkand Karaj, Gerti Shima. | ||
Trajner: Korab Llazani | ||
Bjellorusi | Shqipëri | 110-58 |
Tiranë, 07.09.2005 | ||
Shqipëri | Austri | 82-90 |
Nicosia, 10.09.2005 | ||
Qipro | Shqipëri | 96-75 |
Kupa e 10-të Evropiane e Promocionit | ||
29.05-03.06.2006 | ||
Lojtar: Franko Bushati, Dorian Adhamidhi, Bruno Daliu, Orion Garo, Gerti Shima, Florian Myftari, Vildan Mitku, Eni Jakova, Sajmir Shaptaoviç, Erkand Karaj, Sokol Kasmi, Afrim Bilali. | ||
Trajner: Korab Llazani | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | San Marino | 84-76 |
Shqipëri | Uells | 91-73 |
Shqipëri | Azerbajxhan | 87-59 |
Shqipëri | Andora | 111-101 |
Shqipëri | Azerbajxhan | 57-66 |
Eliminatoret e Kampionatit Evropian 2007 | ||
Lojtar: Andrea Gjinaj, Erin Hasani, Renaldo Kacori, Erkand Karaj, Marlin Sukaj, Vildan Mitku, Eni Cuka, Arjonel Lame, Endrit Hysenagolli, Marsel Aliaj, Algert Gjonaj, Sokol Kasmi, Orion Garo, Klevis Cane, Afrim Bilali, Juxhin Talelli, Gerti Shima. | ||
Trajner: Arben Fagu | ||
Durrës, 6 shtator 2006 | ||
Shqipëri | Bjelorusi | 78-73 |
Spisska Nova Ves, 9 shtator 2006 | ||
Rep. Çeke | Shqipëri | 101-88 |
Durrës,13 shtator 2006 | ||
Shqipëri | Britani e M. | Shqipëri |
Nijmegen,16 shtator 2006 | ||
Holandë | Shqipëri | 94-55 |
Faza e dytë | ||
Minsk,25 gusht 2007 | ||
Bjellorusi | Shqipëri | 87-45 |
Vlorë, 29.08.2007 | ||
Shqipëri | Sllovaki | 63-93 |
Edinburg, 01.09.2007 | ||
Angli | Shqipëri | 110-78 |
Vlorë, 5.09.2008 | ||
Shqipëri | Holandë | 63-96 |
Turneu Ndërkombëtar i Luksemburgut, 21 – 23.05.2009 | ||
Lojtar: Erkand KARAJ , Gerti SHIMA, Endrit HYSENAGOLLI, Franko BUSHATI, Ersid LUCA, Orion GARO, Algert GJONAJ, Arionel LAME, Andea GJINAJ,Erind HASANI, Ardian DOMI, Genti LASKU, Fiorentin BIRÇAJ, Marsel ALIAJ, Marlin SUKAJ. | ||
Trajner: Roland AVRAMI, Adem MUHAMETAJ | ||
Ndeshjet: | ||
Luksemburg | Shqipëri | 74 – 73 |
Shqipëri | Luksemburg | 78 – 80 |
Luksemburg | Shqipëri | 84 – 73 |
Turneu Ndërkombëtar i Porto San Giorgo, Itali, 11-13.06.2009 | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | LNB | 74 – 73 |
New Balance All Star | Shqipëri | 82 – 56 |
Itali | Shqipëri | 73 – 68 |
Lojrat Mesdhetare “Pescara 2009”, 25.06-05.07.2009 | ||
Ndeshjet: | ||
Itali | Shqipëri | 106 – 69 |
Shqipëri | Turqi | 68 – 96 |
Shqipëri | Mali i Zi | 73 – 92 |
1/4 finale | ||
Shqipëri | Kroaci | 70 – 94 |
KAMPIONATI EUROPIAN I MESHKUJVE “EUROBASKET 2009”, DIVIZIONI B | ||
Ndeshjet e “Eurobasket 2009” u zhvilluan në qytetin e Korçës në datat 15 e 26 gusht 2009 dhe në Qipro (në datën 22 gusht 2009) e Rumani (në datën 29 gusht 2009).” | ||
Lojtar: Erkand KARAJ , Gerti SHIMA, Endrit HYSENAGOLLI, Franko BUSHATI, Ersid LUCA, Orion GARO, Algert GJONAJ, Arionel LAME, Andea GJINAJ,Erind HASANI, Ardian DOMI, Genti LASKU, Fiorentin BIRÇAJ, Marsel ALIAJ, Marlin SUKAJ, Afrim BILALI, Klevis CANE, Vildan MITKU, Juxhin TALELLI, Klaudio NDOJA, Eni CUKA, Florian ISMETI, Reinaldo KACORI | ||
Trajner: Roland AVRAMI, Adem MUHAMETAJ | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Zvicër | 76 – 73 |
Qipro | Shqipëri | 91 – 56 |
Shqipëri | Bjellorusi | 75 – 76 |
Rumani | Shqipëri | 100 – 69 |
Eliminatore FIBA EuroBasket 2011, Divizioni B | ||
Lojtar: Ermal KUQO, Gerti SHIMA, Endrit HYSENAGOLLI, Franko BUSHATI, Genti LASKU, Marsel ALIAJ, Marlin SUKAJ, Vildan MITKU, Juxhin TALELLI, Eni CUKA, Red VOGLI, Real VORFA, Herion FASLIJA. | ||
Tr.Mark DICKEL, Zv.Tr.Afrim BILALI | ||
Ndeshjet: | ||
08.08.2010 | ||
Shqipëri | Azerbajxhan | 63 – 81 |
11.08.2010 | ||
Bjellorusi | Shqipëri | 94 – 76 |
14.08.2010 | ||
Shqipëri | Rumani | 74 – 93 |
17.08.2010 | ||
Suedi | Shqipëri | 111 – 64 |
Lojtar: Ermal KUQO, Gerti SHIMA, Endrit HYSENAGOLLI, Franko BUSHATI, Genti LASKU, Marsel ALIAJ, Marlin SUKAJ, Vildan MITKU, Juxhin TALELLI, Eni CUKA, Red VOGLI, Eni Llazani. | ||
Tr.Fatmir CUKA, Zv.Tr. Aleksandër DAMO, Zv.Tr. Sokol KASMI Ndeshjet: | ||
12.08.2011 | ||
Azerbajxhan | Shqipëri | 99-86 |
15.08.2011 | ||
Shqipëri | Bjellorusi | 71-77 |
18.08.2011 | ||
Rumani | Shqipëri | 79-78 |
21.08.2011 | ||
Shqipëri | Shqipëri | 57-68 |
Eliminatore FIBA EuroBasket 2013 | ||
Lojtar: Erkand KARAJ , Bruno DALIU, Gerti SHIMA, Endrit HYSENAGOLLI, Franko BUSHATI, Ersid LUCA, Nikolin ARRA, Algert GJONAJ, Arionel LAME, Erind HASANI, Ardian DOMI, Genti LASKU, Fiorentin BIRÇAJ, Marsel ALIAJ, Marlin SUKAJ, Afrim BILALI, Red VOGLI, Herion FASLIJA, Andrea GJINAJ, Juxhin TALELLI, Klaudio NDOJA, Reinaldo KACORI. | ||
Trajner: Roland AVRAMI, Adem MUHAMETAJ | ||
Ndeshjet: | ||
15.08.2012 | ||
Shqipëri | Zvicërr | 51-76 |
17.08.2012 | ||
Finland | Shqipëri | 112-77 |
24.08.2012 | ||
Shqipëri | Poloni | 67-105 |
27.08.2012 | ||
Belgjik | Shqipëri | 97-59 |
30.08.2012 | ||
Zvicërr | Shqipëri | 93-84 |
02.09.2012 | ||
Shqipëri | Finland | 52-95 |
08.09.2012 | ||
Poloni | Shqipëri | 89-59 |
11.09.2012 | ||
Shqipëri | Belgjik | 46-82 |
Eliminatore FIBA EuroBasket 2017 | ||
Lojtar: Red VOGLI, Çelis TAFLAJ, Algert GJONAJ, Aldor KOLA, DUSHA Elvisi, Genti LASKU, Adriano TOPALLI, Endrit HYSENAGOLLI, Gerti SHIMA, Robert SHESTANI, Denis DEDA, Rashaun Eneal BROADUS, Abdel GJYZELI , Herion FASLIJA , Mired JANI , Aldor KOLA. | ||
Trajner: Tr. Antonis CONSTANDINIDES , Zv.Tr. Afrim BILALI, Zv.Tr.Endri RUMANI | ||
31.08.2016 | ||
Gjeorgji | Shqipëri | 86-47 |
03.09.2016 | ||
Shqipëri | Mali i Zi | 73-113 |
07.09.2016 | ||
Sllovaki | Shqipëri | 69-60 |
10.09.2016 | ||
Shqipëri | Gjeorgji | 64-84 |
14.09.2016 | ||
Mali i Zi | Shqipëri | 94-56 |
17.09.2016 | ||
Shqipëri | Sllovaki | 72-65 |
Para Eliminatore FIBA World Cup 2019 | ||
Lojtar: Klein STRAZIMIRI, Beq KOVAÇI, Ervin BËRDICA, Majk VAQARRI, Abdel GJYZELI, Endrit HYSENAGOLLI, Gerti SHIMA, Orlando MUÇA, Elvisi DUSHA, Michael Alexander MOSER, Franko BUSHATI, Kledio HARUNI, Arlind MERKAJ, Ditmar MARA. | ||
Trajner: Tr. Antonis CONSTANDINIDES, Zv.Tr. Afrim BILALI, Zv.Tr. Endri RUMANI | ||
02.08.2017 ” | ||
Shqipëri | Austri | 51-79 |
09.08.2017 | ||
Holland | Shqipëri | 91-77 |
12.08.2017 | ||
Austri | Shqipëri | 97-63 |
19.08.2017 | ||
Shqipëri | Holland | 37-111 |
Para Eliminatore FIBA EuroBasket 2021, Grupi B | ||
Lojtar: Adriano TOPALLI, Robert SHESTANI, Franko BUSHATI, Klaudio NDOJA, Algert GJONAJ, Rei PULLAZI, Çelis TAFLAJ, Endrit HYSENAGOLLI, Gerti SHIMA, Frenki LILAJ, Oresti BELI, Kristi GOREA, Elvisi DUSHA. | ||
Trajner: Tr. Antonios DOUKAS, Zv.Tr. Aleksandër DAMO, ZV.Tr. Melzin LAZIMI | ||
23.11.2017 | ||
Shqipëri | Armeni | 63-80 |
22.02.2018 | ||
Danimark | Shqipëri | 82-69 |
25.02.2018 | ||
Armeni | Shqipëri | 84-65 |
01.07.2018 | ||
Shqipëri | Danimark | 78-86 |
Para kualifikuese FIBA EuroBasket 2021, Raundi 3, 3-10-14-21 Gusht 2019, Grupi A | ||
Lojtar: Robert SHESTANI, Klein STRAZIMIRI, Elvis DUSHA, Danjel LEKNDREAJ, Eldi HYSA, Juljan HAMATI, Niko THANO, Joans GJEÇI, Frenki LILAJ, Gerti SHIMA, Endrit HYSENAGOLLI. | ||
Trajner: Afrim BILALI, Mikel SËRBO, Endri RUMANI | ||
03.08.2019 | ||
Shqipëri | Bjellorusi | 51-73 |
10.08.2019 | ||
Danimark | Shqipëri | 95-73 |
14.08.2019 | ||
Bjellorusi | Shqipëri | 97-66 |
21.08.2019 | ||
Albania | Danimark | 57-68 |
Para kualifikuese Evropiane FIBA World Cup 2023, Raundi 1 | ||
Lojtar: Nikola IVANAJ, Julian HAMATI, Çelis TAFLAJ, Ferdi BEDINI, Niko THANO, Eldi HYSA, Klaudio NDOJA, Endrit HYSENAGOLLI, Gerti SHIMA, Robert SHESTANI, Dallas MOORE, Herion FASLIJA, Daniel LEKNDREAJ, Eraldo NIKOÇI. | ||
Trajner: Afrim BILALI, Mikel SËRBO, Bruno HOXHA | ||
20.02.2020 | ||
Portugal | Shqipëri | 70-62 |
23.02.2020 | ||
Shqipëri | Qipro | 71-64 |
Lojtar: Nikola IVANAJ, Klein STRAZIMIRI, Julian HAMATI, Çelis TAFLAJ, Ferdi BEDINI, Niko THANO, Eldi HYSA, Endrit HYSENAGOLLI, Gerti SHIMA, Robert SHESTANI, Herion FASLIJA, Daniel LEKNDREAJ. | ||
Trajner: Afrim BILALI, Mikel SËRBO, Bruno HOXHA | ||
*Për arsye të kufizimeve nga Pandemia Covid-19, ndeshjet e nëntorit 2020 janë zhvilluar me sistem grumbullimi në Portugali. | ||
26.11.2020 | ||
Bjellorusi | Shqipëri | 90-50 |
29.11.2020 | ||
Shqipëri | Portugali | 70-88 |
Lojtar: Nikola IVANAJ, Klein STRAZIMIRI, Julian HAMATI, Çelis TAFLAJ, Ferdi BEDINI, Niko THANO, Eldi HYSA, Rei PULLAZI, Endrit HYSENAGOLLI, Gerti SHIMA, Robert SHESTANI, Herion FASLIJA, Daniel LEKNDREAJ, Eraldo NIKOÇI. | ||
Trajner: Afrim BILALI, Mikel SËRBO, Bruno HOXHA | ||
18.02.2021 | ||
Qipro | Shqipëri | 88-66 |
21.02.2021 | ||
Shqipëri | Bjellorusi | 72-93 |
Para kualifikuese FIBA EuroBasket 2025 | ||
Lojtar: Nikola IVANAJ, Klein STRAZIMIRI, Julian HAMATI, Çelis TAFLAJ, Ferdi BEDINI, Niko THANO, Eldi HYSA, Rei PULLAZI, Endrit HYSENAGOLLI, Gerti SHIMA, Robert SHESTANI, Herion FASLIJA, Daniel LEKNDREAJ, Eraldo NIKOÇI, Dallas MOORE, Vinsent GRAZHDANI, Elvisi DUSHA. | ||
Trajner: Afrim BILALI, Mikel SËRBO, Bruno HOXHA | ||
25.11.2021 | ||
Shqipëri | Luksemburg | 92–89 |
Lojtar: Marvin PRODANI, Frenki LILAJ, Nikola IVANAJ, Klein STRAZIMIRI, Çelis TAFLAJ, Ferdi BEDINI, Niko THANO, Eldi HYSA, Rei PULLAZI, Endrit HYSENAGOLLI, Robert SHESTANI, Daniel LEKNDREAJ, Dallas MOORE, Elvisi DUSHA. | ||
Trajner: Afrim BILALI, Mikel SËRBO, Bruno HOXHA | ||
24.02.2022 | ||
Rumani | Shqipëri | 101 – 84 |
27.02.2022 | ||
Luksemburg | Shqipëri | 86 – 75 |
Lojtar: Marvin PRODANI, Xhersido HAJDARI, Frenki LILAJ, Nikola IVANAJ, Klein STRAZIMIRI, Julian HAMATI, Çelis TAFLAJ, Ferdi BEDINI, Niko THANO, Eldi HYSA, Rei PULLAZI, Robert SHESTANI, Eraldo NIKOÇI, Elvisi DUSHA. | ||
Trajner: Afrim BILALI, Mikel SËRBO, Bruno HOXHA | ||
03.07.2022 | ||
Shqipëri | Rumani | 62 – 76 |
Lojërat Ballkanike dhe të Evropës Qendrore | ||
Tiranë, 26.05-01-06.1947 | ||
Lojtare: Matilda Voci, Evgjeni Kote, Melpomni Zoraqi, avdie Çaushi, Angjiliqi Manastirli, Aspasi Toçi, Gjenovefa Xhafa, Egantina Korra, Katerina Guralumi, Drita Barimi. | ||
Trajner: Rexhep Rama | ||
Ndeshjet: | ||
Bullgari | Shqipëri | 56-00 |
Jugosllavi | Shqipëri | 23-01 |
Rumani | Shqipëri | 15-01 |
Hungari | Shqipëri | 40-10 |
Lojërat Ballkanike dhe të Evropës Qendrore | ||
Sofje, 23-30.06.1948 | ||
Lojtare: Matilda Voci, Evgjeni Kote, Melpomeni Zoraqi, Lavdie Çaushi, Angjeliqi Manastirli, Aspasi Toçi, Gjenovefa Xhafa | ||
Ndeshjet: | ||
Çekosllovaki | Shqipëri | 143-02 |
Poloni | Shqipëri | 53-07 |
Jugosllavi | Shqipëri | 80-09 |
Hungari | Shqipëri | 130-03 |
Trieste | Shqipëri | 26-16 |
Bullgari | Shqipëri | 98-10 |
Rumani | Shqipëri | 135-42 |
Miqësore | ||
Tiranë, 1.12.1971 | ||
Lojtare: Elida Beti, Vera Dajaka, Liliana Xhyra, Mereme Ferhati, Aeksandra Ndreu, Bukuroshe Shtiza, Pavlina Llaci, Dhurata Xhani, Natasha Dhimitri, Fatbardha Xhyra, Xhuli Veterniku, Kaliopi Prifti. | ||
Trajner: Qemal Shalësi | ||
Kinë | Shqipëri | 76-69 |
Turne kualifikues për Kampionatin Evropian | ||
Halle (RD Gjermane), 11-15.05.1972 | ||
Lojtare: Elida Beti, Vera Dajaka, Liliana Xhyra, Mereme Ferhati, Aleksandra Ndreu, Bukuroshe Shtiza, Pavlina Llazi, Dhurata Xhani, Natasha Dhimitri, Kaliopi Prifti, Artenca Tufi. | ||
Trajner: Qemal Shalësi | ||
Ndeshjet: | ||
Danimarkë | Shqipëri | 56-54 |
RD Gjermane | Shqipëri | 75-26 |
Shqipëri | Zvicër | 64-48 |
Hungari | Shqipëri | 74-30 |
Miqësore | ||
Pekin 1972 | ||
Lojtare: Elida Beti, Vera Dajaka, Mereme Ferhati, Aleksandra Ndreu, Bukuroshe Shtiza, Pavlina Llaci, Dhurata Xhani, Natasha Dhimitri, Kaliopi Prifti, Afërdita Hasani, Flutura Reka, Dhoksi Ballabani. Trajner: Qemal Shalësi | ||
Shqipëri | Kinë | 88-83 |
Shkodër 1973 | ||
Lojtare: Vera Dajaka, Aleksandra Ndreu, Bukuroshe Shtiza, Pavlina Llaci, Dhurata Xhani, Natasha Dhimitri, Kaliopi Prifti, Liliana Xhyra, Fatbardha Xhyra, Afërdita Hasani, Dhoksi Balabani, Violeta Haxhillari. | ||
Trajner: Vaso Shaka | ||
Kinë | Shqipëri | 89-74 |
Pekin, 26.07.1974 | ||
Lojtare: Elida Beti, Vera Dajaka, Kaliopi Prifti, Fatbardha Xhyra, Afërdita Hasani, Dhoksi Ballabani, Flutura Reka, Valentina Dino, Marika Marini, Muhina Kuqi, Zamira Koleci. | ||
Trajner: Alajdin Shabanaj | ||
Kinë | Shqipëri | 86-69 |
Pekin, 20.07.1977 | ||
Lojtare: Elida Beti, Vera Dajaka, Kaliopi Prifti (Semanjaku), Aleksandra Ndreu (Begovi), Valentina Dino (Myrto), Afërdita Hasani, Marika Marini, Muhina Kuqi, Zamira Koleci, Zana Sinojmeri, Fiorentina Sulollari, Athina Lena. | ||
Trajner: Kozma Mone | ||
Kinë | Shqipëri | 87-40 |
Lojërat Mesdhetare | ||
Alep, (Siri) 13-18.09.1987 | ||
Lojtare: Pjereta Sadushi, Edera Alibegaj, Fiorentina Sulollari (Mitku), Afërdita Lacaj, Miranda Guxho, Nora Goxhi, Klodeta Dibra, Lumturi Hoxha, Xhiliola Abdullai. | ||
Trajner: Bashkim Milo | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Turqi | 88-52 |
Shqipëri | Siri | 90-46 |
Shqipëri | Liban | 119-70 |
Kampionati Ballkanik | ||
Apatin, (Jugosllavi) 21-25.12.1988 | ||
Lojtare: Pjereta Sadushi, Edera Alibegaj, Afërdita acaj, Miranda Guxho (Cuka), Nora Goxhi, Klodeta Dibra, Henrieta Mema, Mirela Zekthi, Mirza Aibegaj, Elsa Goga, Valbona Brinja. | ||
Trajner: Bashkim Milo | ||
Ndeshjet: | ||
Jugosllavi | Shqipëri | 115-60 |
Bullgari Shqipëri | 97-52 | |
Shqipëri | Greqi | 71-70 |
Rumani | Shqipëri | 102-86 |
Turneu kualifikues për Kampionatin Evropian | ||
Steyer, Austri, 10-14.05.1989 | ||
Lojtare: Pjereta Sadushi, Edera Alibegaj, Miranda Guxho (Cuka), Nora Goxhi, Klodeta Dibra, Henrieta Mema, Mirela Zekthi, Mirza Alibegaj, Valbona Brinja, Eleni Ruçi, Irini Tite, Lumturi Hoxha. | ||
Trajner: Bashkim Milo | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Austri | 85-84 |
Shqipëri | Portugali | 98-91 |
Poloni | Shqipëri | 102-78 |
Greqi | Shqipëri | 88-73 |
Turqi | Shqipëri | 77-71 |
Kampionati Ballkanik | ||
Dhrama, Greqi, 26-30.12.1990 | ||
Lojtare: Pjereta Sadushi, Afërdita Laçaj, Miranda Guxho (Cuka), Klodeta Dibra, Mirela Zekthi, Valbona Brinja, Klorenca Sylenji, Lida Shehu, Mimoza Fusha, Laonela Dauti, Albana Koka, Alketa Semanjaku. | ||
Trajner: Petrit Stefa | ||
Ndeshjet: | ||
Greqi | Shqipëri | 85-78 |
Rumani | Shqipëri | 73-60 |
Jugosllavi | Shqipëri | 100-75 |
Bullgari | Shqipëri | 80-51 |
Lojërat Mesdhetare | ||
Selanik, 4-10.07.1991 | ||
Lojtare: Miranda Guxho (Cuka), Klodeta Dibra, Lida Shehu, Mimoza Fusha, Laonela Dauti, Mirza Alibegaj, Eleni Ruçi, Elsa Goga, Violeta Dobro, Vjollca Jaupi, Aida Nakolli, Shqiponja Tafa. | ||
Trajner: Petrit Stefa | ||
Ndeshjet: | ||
Greqi | Shqipëri | 92-82 |
Spanjë | Shqipëri | 94-76 |
Francë | Shqipëri | 92-59 |
Itali | Shqipëri | 78-64 |
Turneu kualifikues për Kampionatin Evropian | ||
Netania (Izrael), 22-28.05.1995 | ||
Lojtare: Edera Alibegaj, Klodeta Dibra, Elsa Goga, Shqiponja Tafa, Albana Koka, Alketa Semanjaku, Evira Xhyra, Brunilda Hyka, Margarita Verria, Migena Plasa, Abana Këndella, Enkela Aliko. | ||
Trajner: Bashkim Milo | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Austri | 89-72 |
Bjellorusi | Shqipëri | 102-78 |
Izrael | Shqipëri | 100-58 |
Shqipëri | Zvicër | 96-74 |
Shqipëri | Irlandë | 93-71 |
Bullgari | Shqipëri | 75-58 |
Greqi | Shqipëri | 73-52 |
Turneu i Promocionit | ||
Maltë, 26-30.06.1996 | ||
Lojtare: Edera Alibegaj, Klodeta Dibra, Elsa Goga, Albana Koka, Alkeya Semanjaku, Elvira Xhyra, Margarita Verria, Brunilda Hyka, Valbona Brinja (Sako), Laonela Dauti, Elona Merkaj, Engjëllushe Lamçe. | ||
Trajner: Bashkim Milo | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Uells | 93-36 |
Shqipëri | Gjibratar | 100-36 |
Shqipëri | Luksemburg | 69-66 |
Shqipëri | Qipro | 74-64 |
Islandë | Shqipëri | 81-73 |
Kupa Evropiane e Promocionit | ||
Andorra, 18-22 qershor 2002 | ||
Lojtare: Mirza Alibegaj, Alketa Semanjaku, Margarita Verria, Valbona Brinja (Sako), Elona Merkaj (Hasanaj), Enkela Alikaj (Deneko), Brunilda Hyka (Komti), Ina Përmeti, Migena Plasa, Karolina Kostallari. | ||
Trajner: Petrit Stefa | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Maltë | 100-50 |
Shqipëri | Islandë | 83-71 |
Shqipëri | Luksemburg | 84-66 |
Shqipëri | Islandë | 84-79 |
Turneu Europian Divizioni C, 7-12 korrik 2008, Luksemburg. | ||
Lojtare: Artemida MYRTO, Fabiola PËRMETI, Adiola GJOKA, Rezarta HOXHAJ, Brikena ÇAKIÇI, Gera BUJARI, Anxhela DEMIRAJ, Migena PLASA, Karolina KOSTALLARI, Aida ÇANI, Adelajda ALIAJ, Enisa SEMANJAKU, Valbona SAKO, Dorina MEHMETI, Elektra ZYKAJ, Blerina HAJDINI, Najada GËRBI. Trajner: Tr.Viron Toska, Zv.Tr.Edera Alibegaj | ||
Ndeshje e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Malta | 55 – 80 |
Uells | Shqipëri | 49 – 79 |
Skoci | Shqipëri | 67 – 70 |
Ndeshja ½ finale: | ||
Luksemburg | Shqipëri | 61 – 73 |
Ndeshja finale: | ||
Shqipëri | Malta | 61 – 81 |
TURNEU NDËRKOMBËTAR I LUKSEMBURGUT, 21 – 23 MAJ 2009 | ||
Lojtare: Artemida MYRTO, Fabiola PËRMETI, Adiola GJOKA, Rezarta HOXHAJ, Brikena ÇAKIÇI, Gera BUJARI, Anxhela DEMIRAJ, Migena PLASA, Karolina KOSTALLARI, Aida ÇANI, Adelajda ALIAJ, Enisa SEMANJAKU, Valbona SAKO, Dorina MEHMETI, Elektra ZYKAJ, Blerina HAJDINI, Najada GËRBI | ||
Trajner: Tr.Viron Toska, Zv.Tr.Edera Alibegaj | ||
Ndeshjet: | ||
Luksemburg | Shqipëri | 73 – 4 |
Zvicër | Shqipëri | 72 – 53 |
Shqipëri | Zvicër | 62 – 64 |
Shqipëri | Luksemburg | 51 – 31 |
LOJRAT MESDHETARE “PESCARA 2009, 25 QERSHOR – 5 KORRIK 2009 | ||
Ndeshjet: | ||
Kroaci | Shqipëri | 130 – 35 |
Itali | Shqipëri | 118 – 35 |
Në ndeshjet për vendet 5 – 7: | ||
Maltë | Shqipëri | 69 – 73 |
Turqi | Shqipëri | 89 – 60 |
*SHQIPERIA U RENDIT NE VEND TE 6-TË | ||
Kampionati europian i basketbollit për të rritura Divizioni B ( “Eurobasket Women 2011) | ||
Lojtare: Artemida MYRTO, Gera BUJARI, Dorina MEHMETI, Rezarta HOXHAJ, Enisa SEMANJAKU, Brikena CAKICI, Eliverta BUJARI, Rovena ELMAZI, Anxhela DEMIRAJ, Suada SHERIFAJ, Migena PLASA, Aida PALKO, Adelajda ALIAJ, Elektra ZYKAJ, Enkela DENEKO, Erjola NEHANI, Eljona COMOLLARI, Karolina KOSTALLARI, Fabiola PËRMETI, Gridi SOKOLI | ||
Trajner: Tr. Petrit Stefa, Zv.Tr. Florentina Mitku | ||
Gusht 2010 | ||
Estoni | Shqipëri | 127 – 33 |
Shqipëri | Luksemburg | 44 – 88 |
Bosnje & Herc. | Shqipëri | 99 – 48 |
Shqipëri | Zvicër | 55 – 66 |
Qershor 2011 | ||
Shqipëri | Estoni | 45 – 86 |
Luksemburg | Shqipëri | 86 – 72 |
Shqipëri | Bosnje & Herc. | 56-96 |
Zvicër | Shqipëri | 97-48 |
Eliminatore per Eurobasket Women 2017 | ||
Lojtare: Artemida MYRTO, Gera BUJARI, Eliverta BUJARI, Adelajda ALIAJ, Dorina MEHMETI, Elektra ZYKAJ, Igrit DASHJA, Enxhi XHANAJ, Eli PAPA, Igena QYPI, Sara GJONI, Ornela LALAJ. | ||
Trajner: Tr.Erdal Borova, Zv.Tr.Elvira Xhyra, Zv.Tr.Gledis Muhametaj | ||
21.11.2015 | ||
Itali | Shqipër | 121-38 |
25.11.2015 | ||
Mal i Zi | Shqipëri | 99-39 |
20.02.2016 | ||
Britani | Shqipëri | 122-36 |
24.02.2016 | ||
Shqipëri | Itali | 40-86 |
Lojtare: Artemida MYRTO, Gera BUJARI, Eliverta BUJARI, Adelajda ALIAJ, Dorina MEHMETI, Elektra ZYKAJ, Igrit DASHJA, Enxhi XHANAJ, Eli PAPA, Igena QYPI, Sara GJONI, Ornela LALAJ. | ||
Trajner: Tr.Xhelal Kalaj, Zv.Tr.Elvira Xhyra, Zv.Tr.Mirza Alibegaj | ||
19.11.2016 | ||
Shqipëri | Mal i Zi | 56-114 |
23.11.2016 | ||
Shqipër | Britani | 55-97 |
Kualifikuese FIBA Women’s EuroBasket 2019, Grupi C | ||
Lojtare: Artemida MYRTO, Aida PALKO, Sara GJONI, Eliverta BUJARI, Elektra ZYKAJ, Xhensika TOSKA , Gera BUJARI, Edona BERRANIJA, Adeljada ALIAJ, Enxhi XHANAJ, Silvi SINANI, Ketjona FEKOLLARI. | ||
Trajner: Tr. Viron TOSKA, Zv.Tr. Ledina KOCI | ||
11.11.2017 | ||
Shqipëri | Rusi | 37-122 |
15.11.2017 | ||
Hungari | Shqipëri | 137-48 |
10.02.2018 | ||
Albania | Lituani | 61-119 |
14.02.2018 | ||
Rusia | Shqipëri | 148-35 |
17.11.2018 | ||
Shqipëri | Hungari | 27-139 |
21.11.2018 | ||
Lituani | Shqipëri | 146-58 |
Kualifikuese FIBA Women’s EuroBasket 2021, Grupi E | ||
Lojtare: Sara GJONI, Xhensika TOSKA , Adeljada ALIAJ, Enxhi XHANAJ, Silvi SINANI, Dorina MEHMETI, Ornela LALAJ, Ingrid DASHJA, Xhulia VELIAS, Isavela MOLLAJ, Virna ÇOBO, Orjana HASANI, Mirela LUGAJ, Klea VERRI, Adeljada ALIAJ. | ||
Trajner: Tr. Mirza ALIBEGAJ, Zv.Tr. Florentina MITKU | ||
14.11.2019 | ||
Lituani | Shqipëri | 108-43 |
17.11.2019 | ||
Shqipëri | Serbi | 34-139 |
*Shqipëria nuk mori pjesë në ndeshjet e parashikuara gjatë vitit 2020 duke u tërhequr nga aktiviteti për arsye të kufizimeve nga pandemia Covid-19. | ||
Kualifikuese FIBA Women’s EuroBasket 2023 | ||
Lojtare: Aida PALKO, Sara GJONI, Xhensika TOSKA , Silvi SINANI, Ornela LALAJ, Xhulia VELIAS, Isavela MOLLAJ, Mirela LUGAJ, Klea VERRI, Tea MEMUSHI, Stela SHALLO, Enisa QOSJA, Sara KOLOMBI, Dajana BARAJ, Imela MALA, Ebi DISHNICA, Marina PËLLUMBI. | ||
Trajner: Tr. Mirza ALIBEGAJ, Zv.Tr. Florentina MITKU | ||
11.11.2021 | ||
Poloni | Shqipëri | 125-19 |
14.11.2021 | ||
Shqipëri | Slloveni | 28-127 |
24.11.2022 | ||
Turqi | Shqipëri | 140-44 |
27.11.2022 | ||
Shqipëri | Poloni | 50-136 |
09.02.2023 | ||
Slloveni | Shqipëri | 124-52 |
12.02.2023 | ||
Shqipëri | Turqi | 48-98 |
Eliminatoret e Kampionatit Evropian 1996, për meshkuj U20 | ||
Jambol, (Bullgari) 24-30.07.1995 | ||
Lojtar: Gentian Kazazi, Arjan Kristani, Gerti Qafmolla, Lartin Zallota, Agron Topi, Aleksandër Luli, Altin Halili, Sokol Jahollari, Artur Arapi, Ledion Shaho, Enio Kasmi. | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Jugosllavi | 52-135 |
Shqipëri | Hungari | 75-109 |
Shqipëri | Rusi | 42-102 |
Shqipëri | Poloni | 41-107 |
Shqipëri | Bullgari | 61-106 |
Shqipëri | Çekosllovaki | 74-100 |
Eliminatoret e Kampionatit Evropian 1996 për femra U18 | ||
Eskisehir, (Turqi) 19-23.04.1995 | ||
Lojtare: Karolina Kostallari, Klodeta Bagoviki, Juliana Capoku, Imelda Male, Blerta Shabani, Alma Cingo, Joana Hoxha, Valbona Caco, Arta Sinanaj. | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Turqi | 19-111 |
Shqipëri | Moldavi | 43-81 |
Shqipëri | Suedi | 23-73 |
Shqipëri | Slloveni | 19-75 |
Kupa e Promocionit 1999 për meshkuj U18, Divizioni C | ||
21-25.07.1999 | ||
Lojtar: Daniel Karoli, Andi Koritari, Indrit Bahja, Erduan Lutfija, Fatmir Skanja, Elvis Saiti, Erkand Karaj, Vildan Mitku, Onaldo Ago, Millojan Maxhe. | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Islandë | 51-106 |
Shqipëri | Gjibraltar | 79-47 |
Shqipëri | Irlandë | 60-89 |
Shqipëri | Maltë | 67-78 |
Shqipëri | Gjibraltar | 72-65 |
Kupa e Promocionit 2001 për meshkuj U18, Divizioni C | ||
12-15.07.2001 | ||
Lojtar: Andi Goxhi, Vildan Mitku, Real Vorfa, Shkëlzen Llazani, Roald Cubaj, Reinaldo Kacori, Bruno Daliu, Ervin Bërdica, Besmir Shehu, Arbër Kadia, Ardian Domi, Marlin Sukaj. | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Gjibraltar | 100-30 |
Shqipëri | Skoci | 61-84 |
Shqipëri | Qipro | 48-80 |
Shqipëri | Luksemburg | 69-74 |
Eliminatoret e Kampionatit Evropian U16 për femra 2004 | ||
Brcko, (Bosnjë-Hercegovine) 30.07-06.08.2004 | ||
Lojtar: Merita Shkembi, Najada Gerbi, Megi Dervishhasani, Gridi Sokoli, Anxhela Demiraj, Migena Bani, Erjola Nehani, Suada Sherifaj, Aurora Tashi, Gerta Bujari, Migena Qypi. | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Ukrainë | 43-133 |
Shqipëri | Bosnjë-Hercegovinë | 34-90 |
Shqipëri | Slovaki | 31-104 |
Shqipëri | Rumani | 37-82 |
Shqipëri | Portugali | 40-92 |
Shqipëri | Luksemburg | 45-76 |
Shqipëri | Izrael | 30-121 |
Eliminatoret e Kampionatit Evropian U16 për meshkuj 2004 | ||
6-20.08.2004 | ||
Lojtar: Saimir Hoxha, Ami Kozeli, Erind Mema, Herion Faslija, Enea Isaku, Marsel Aliaj, Besjan Selimaj, Andi Kau, Fjorentin Bircaj, Bekim Disha, Andi Mustafaj, Florian Ismeti. | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Ukrainë | 46-126 |
Shqipëri | Estoni | 62-105 |
Shqipëri | Portugali | 30-95 |
Shqipëri | Rumani | 44-91 |
Shqipëri | Bullgari | 31-126 |
Shqipëri | Qipro | 40-88 |
Shqipëri | Bjellorusi | 63-97 |
Shqipëri | Bosnjë-Hercegovinë | 36-82 |
Eliminatoret e Kampionatit Evropian U20 për meshkuj | ||
Chekhov, (Rusi) 8-17.07.2005 | ||
Lojtar: Bruno Daliu, Andrea Gjinaj, Marsel Aliaj, Franko Bushati, Klevis Cane, Erin Hasani, Argent Karaj, Genti Lasku, Juxhin Talelli, Ermal Kapedani, Endrit Hysenagolli, Gerti Shima. | ||
Trajner: Erdal Borova | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Hungari | 58-106 |
Shqipëri | Suedi | 65-83 |
Shqipëri | Belgjikë | 60-114 |
Shqipëri | Portugali | 57-82 |
Shqipëri | Bullgari | 71-110 |
Shqipëri | Irandë | 83-104 |
Shqipëri | Islandë 95-92 | |
Kupa e Promocionit U18 për Femra, Divizioni C | ||
11-16.07.2005 | ||
Lojtare: Migena Qypi, Gera Bujari, Megi Dervishhasani, Eldiona Xhanaj, Adiola Gjoka, Artemida Myrto, Fabiola Permeti, Erjola Nehani, Ana Sotiri, Anxhela Demiraj, Elektra Zykaj. | ||
Trajner: Viron Toska | ||
Ndeshjet: | ||
Shqipëri | Gjibraltar | 116-49 |
Shqipëri | Uells | 110-40 |
Shqipëri | Luksemburg | 68-77 |
Shqipëri | Skoci | 63-99 |
Shqipëri | Maltë | 72-62 |
2008 – Pjesëmarrja në Turnuen Europian U16 vajza. | ||
Kombëtarja U-16 Vajza, Divizioni C, Monaco, 14-19 korrik 2008 | ||
Renditur e 2-ta nga 6 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtare: Eli PAPA, Ingrit DASHJA, Paradisa MEMCAJ, Medina MUSTAFA, Ornela LALAJ, Lorna JOCA, Enxhi XHANAJ, Merlina METANI, Sara GJONI, Fatjona BOROVA, Irisi MUSTAFA, Ornela NDOU. | ||
Trajner: Renato Radoja | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Gibraltar | 86-38 |
Iceland | Shqipëri | 71-49 |
Ndeshja për klasifikim në ½ finale: | ||
Shqipëri | Princ. of Mon. | 63-37 |
Ndeshja ½ finale: | ||
Scotland | Shqipëri | 57-59 |
Ndeshja finale: | ||
Shqipëri | Iceland | 41-74 |
27-29 dhjetor 2013 p.s. “Asllan Rusi”, Tiranë | ||
Ndeshje mes seleksionimeve U16 dhe U18 djem. | ||
5 – 7 janar 2014 Turneu miqësor U16 Djem Ulqin, Mali i Zi | ||
K.B.Ulqin | Shqipëri | 56 – 87 |
Mali i Zi B | Shqipëri | 67 – 87 |
22 – 23 prill 2014 U16 Djem Fondi (Latina), Itali | ||
12 – 15 qershor 2014 U16 Djem Turneu miqësor Ulqin, Mali i Zi | ||
25 – 29 qershor 2014 U16 Djem / U18 Djem Turneu miqësor p.s. “Asllan Rusi”, Tiranë | ||
Turne miqësor mes seleksionimeve U16, U18 dhe NBA Çair (Shkup) | ||
2014 – Pjesëmarrja në Turnuen Europian U16 djem. | ||
Kombëtarja U-16 Djem, Divizioni B, San Marino, 20 – 30 gusht 2014 | ||
Renditur e 17-ta nga 22 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtar: Ferdi BEDINI, Odri DEDOLLI, Joans GJEÇI, Eldi HYSA, Eraldo KOLLOVI, Frenki LILAJ, Idi QILIMI, Arturo SAKO, Soni SANXHAKU, Klein STRAZIMIRI, Çelis TAFLAJ, Martin TALLUSHI. | ||
Trajner: Tr. MILATOVIC Nikola, Zv.Tr. GJEÇAJ Bledar | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Sweden | 45-47 |
Switzerland | Shqipëri | 72-61 |
Shqipëri | Austria | 45-67 |
Portugal | Shqipëri 37-54 | |
Shqipëri | Montenegro | 50-87 |
Ndeshje për klasifikim: | ||
Irland | Shqipëri | 64-75 |
Skoci | Shqipëri 60-67 | |
2015 – Pjesëmarrja në Turnetë Europian U20/18/16 djem dhe U18/16 vajza. | ||
Kombëtarja U-16 Djem, Divizioni C, San Marino, 6 – 11 korrik 2015 | ||
Renditur e 5-ta nga 8 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtar: Xhoen TUGU, Edison RESHKETA, Odhissea SHKURTI, Kristian PASHAJ, Ferdi BEDINI, Elion OSMANI, Eldi HYSA, Odri DEDOLLI, Eraldo NIKOCI, Angelo CAUSHI, Elison SPAHIJAJ, Rei RUCAJ | ||
Trajner: Tr. Petar Mijovic, Zv.Tr. Mired Jani | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | San Marino | 57-62 |
Malta | Shqipëri | 58-48 |
Shqipëri | Andorra | 58-64 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Princ. of Mon. | Shqipëri | 40-78 |
Andorra | Shqipëri | 55-77 |
Kombëtarja U-16 Vajza, Divizioni B, Ohër & Strugë, 13 – 23 gusht 2015 | ||
Renditur e 20-ta nga 20 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtare: Bozhana ZLLATICANIN, Xhensika TOSKA, Fatjona HARIS, Dajana BARAJ, Sabina LISI, Dea HASANAJ, Nisrina KRAJA, Marsida SHIMA, Nadia DALIPAJ, Silvi SINANI, Adea CANGOLLARI, Ketjona FEKOLLARI | ||
Trajner: Tr. Florentina Mitku, Zv. Elona Hasani | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Switzerland | Shqipëri | 79-29 |
Shqipëri | Denmark | 12-112 |
Romania | Shqipëri | 113-11 |
Shqipëri | Sweden | 39-103 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | MKD | 39-53 |
Shqipëri | Scotland | 40-47 |
Kombëtarja U-18 Djem, Divizioni B, Oberwart & güssing, Austri, 23 korrik – 2 gusht 2015 Renditur e 22-ta nga 24 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtar: Celis TAFLAJ, Klein STRAZIMIRI, Idi QILIMI, Kristi GOREA, Ened SHAQIRI, Dejvi HAXHI, Martin TALLUSHI, Frenki LILAJ, Orgest SELA, Bruno ZYKA, Reidi RAKAJ, Daniel LEKNDREAJ. | ||
Trajner: Tr. Afrim Bilali, Zv.Tr. Mikel Sërbo, Zv.Tr. Juel Jarani | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri Switzerland | 50-71 | |
England | Shqipëri | 70-49 |
Shqipëri | Poland | 51-98 |
Bulgaria | Shqipëri | 62-47 |
Shqipëri | Belarus | 59-81 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Luxembourg | Shqipëri | 37-62 |
Shqipëri | MKD | 71-74 |
Shqipëri | Luxembourg | 64-60 |
Kombëtarja U-18 Vajza, Divizioni B, Bukuresht, 30 korrik – 9 gusht 2015 | ||
Renditur e 20-ta nga 20 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtare: Artemisa SINORUKAJ, Xhensika TOSKA, Klea XHYRA, Ebi DISHNICA, Kristiana KONINI, Kejsi HASANAJ, Dea HASANAJ, Xhemile AHMETAJ, Deana GJOSHI, Rozalba XHORI, Xhulia VELIAS, Tea JACE. | ||
Trajner: Tr. Viron Toska, Zv.Tr. Elvira Xhyra | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Belarus | 21-100 |
Turkey | Shqipëri | 102-31 |
Shqipëri | Sweden | 21-106 |
Switzerland | Shqipëri | 95-22 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | Ireland | 47-78 |
Cyprus | Shqipëri | 84-57 |
Shqipëri | Iceland | 50-70 |
Kombëtarja U-20 Djem, Divizioni B, Szekesfehervar, Hungari, 9 – 19 korrik 2015 | ||
Renditur e 17-ta nga 18 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtar: Celis TAFLAJ, Arlindo VOGLI, Glen PRODANI, Dario ÇELMETA, Galdi HYSA, Matias NDREKO, Sirdi PREGJA, Dod LEKNDREAJ, Antonio SHABANI, Bruno ZYKA, Mirind FERRA, Klevis QELESHI. | ||
Trajner: Zv.Tr. Darko Vuajcic, Zv. Tr. Darian Adhamidhi | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Sllovaki | 71-89 |
Hungary | Shqipëri | 81-52 |
Shqipëri | Moldova | 77-53 |
Sweden | Shqipëri | 97-50 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | Switzerland | 51-63 |
Armenia | Shqipëri | 80-51 |
Austria | Shqipëri | 69-59 |
2016 – Pjesëmarrja në Turnetë Europian U20/18/16 djem dhe U18/16 vajza. | ||
Kombëtarja U-16 Djem, Divizioni C, Nicosia, 17 – 24 korrik 2016 | ||
Renditur e 10-ta nga 10 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtar: Detjon BEGA, Odhissea SHKURTI, Klinti PANE, Xheji RUZHDIJA, Nazareno COCO, Redon PERAJ, Huljo BERATI, Klinti CELA, Ergys MUHAMETAJ, Klajdi DUCELLARI, Enes KITA, Ettore MARKU. | ||
Trajner: Tr.Mikel Sërbo, Zv.Tr. Henri Moja. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Moldova | Shqipëri | 81-48 |
Shqipëri | Armenia | 47-57 |
Gibraltar | Shqipëri | 60-74 |
Shqipëri | Andorra | 37-60 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Wales | Shqipëri | 67-53 |
Kombëtarja U-16 Vajza, Divizioni B, Oradea, 5 – 14 gusht 2016 | ||
Renditur e 23-ta nga 23 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtare: Artemisa HYSENI, Bernada RRESHPJA, Elisa MERKAJ, Fatjona HARIS, Sibora KELLECI, Klea VERRI, Dezira RAKIPAJ, Kristina MALESIA, Paola, MARGILAJ, Mirela LUGAJ, Kledia HUDHRA, Elisabeta AHMATAJ. | ||
Trajner: Tr. Valbona Sako, Zv.Tr. Gjyljeta Basha | ||
Iceland | Shqipëri | 105-38 |
Shqipëri | Luxembourg | 26-95 |
Greece | Shqipëri | 110-43 |
Denmark | Shqipëri | 66-41 |
Austria | Shqipëri | 80-52 |
Shqipëri | Cyprus | 43-62 |
Kombëtarja U-18 Djem, Divizioni B, Shkup, 29 korrik – 7 gusht 2016 | ||
Renditur e 21-ta nga 24 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtar: Angelo CAUSHI, Idi QILIMI, Odri DEDOLLI, Kristian PASHAJ, Ferdi BEDINI, Joans | ||
GJECI, Frenki LILAJ, Skerdi JARECI, Eldi HYSA, Eraldo NIKOCI, Nikolla HARUNI, Armir BYTYCI | ||
Trajner: Tr. Mired Jani, Zv. Erkand Karaj, Zv.Tr. Marvi Kristo. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Georgia | Shqipëri | 94-39 |
Shqipëri | Ukraine | 50-83 |
Scotland | Shqipëri | 83-65 |
Shqipëri | Slovak Rep. | 45 -93 |
England | Shqipëri | 83-42 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Netherlands | Shqipëri | 92-50 |
Ireland | Shqipëri | 68-69 |
Scotland | Shqipëri | 68-71 |
Kombëtarja U-18 Vajza, Divizioni B, Sarajevo, 23 – 31 korrik 2016 | ||
Renditur e 19-ta nga 19 ekipe pjesëmarrëse. | ||
Lojtare: Xhensika TOSKA, Silvi SINANI, Serena BINAJ, Sibora LAMAJ, Dajana BARAJ, Dea HASANAJ, Nisrina KRAJA, Ketjona FEKOLLARI, Nadia DALIPAJ, Irini LEKA, Sindi BLETA, Marsida SHIMA. | ||
Trajner: Tr. Viron Toska | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Denmark | Shqipëri | 95-31 |
Shqipëri | Ukraine | 42-101 |
Belarus | Shqipëri | 94-26 |
Shqipëri | Poland | 31-120 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Romania | Shqipëri | 104-36 |
Shqipëri | MKD | 44-79 |
Kombëtarja U-20 Djem, Divizioni B, Kalkida (Greqi), 15 – 24 korrik 2016 | ||
Renditur e 21-ta nga 21 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Kristi GOREA, Ledjo BRARI, Celis TAFLAJ, Daniel LEKNDREAJ, Hajdi BELIU, Bruno ZYKA, Klein STRAZIMIRI, Reidi RAKAJ, Dod LEKNDREAJ, Oresti BELI, Emanuel SHUSHKU, Klevis TROJA. | ||
Trajner: Tr. Darko Vujacic, Zv.Tr. Bekim Abrazhda, Zv.Tr. Odise Profka | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Great Britain | 44-62 |
Kosovo | Shqipëri | 62-55 |
Shqipëri Greece | 35-97 | |
Ireland | Shqipëri | 67-47 |
Shqipëri | Netherlands | 54-65 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | Bulgaria | 56-76 |
2017 – Pjesëmarrja në Turnetë Europian U20/18/16 djem dhe U18/16 vajza. | ||
Kombëtarja U-16 Djem, Divizioni C, Andorra, 23-30 korrik 2017 | ||
Renditur e 6-ta nga 10 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Klajn TALLUSHI, Xhenit LLUKACEJ, Klajdi DUCELLARI, Mauro SALILLARI, Renato HANELLI, Roy BAJRAKTARI, Mihal ROPI, Ergys MUHAMETAJ, Samuel, SKENDAJ, Ettore MARKU, Giseld NDRECA, Erik PINDERI. | ||
Trajner: Tr. Erkand Karaj, Zv.Tr. Gledis Muhametaj | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Andorra | Shqipëri | 55-52 |
Shqipëri | Azerbaijan | 66-78 |
Princ. Monaco | Shqipëri | 66-70 |
Shqipëri | San Marino | 66-63 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | Wales | 58-47 |
Princ. Monaco | Shqipëri | 79-71 |
Kombëtarja U-16 Vajza, Divizioni B, Maqedoni, 17-26 gusht 2017 | ||
Renditur e 21-ta nga 22 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Silvi SINANI, Bernada RRESHPJA, Klea VERRI, Orjana HASANI, Mirela LUGAJ, Joana MECO, Nisrina KRAJA, Kledia HUDHRA, Virna COBO, Stela SHALLO, Kledina HAMATAJ, Elisabeta AHMATAJ. | ||
Trajner: Tr. Valbona Sako, Zv.Tr. Gjyljeta Basha | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Switzerland | Shqipëri | 102-41 |
Shqipëri | Great Britain | 35-68 |
Bosnia & Herz. | Shqipëri | 88 -45 |
Shqipëri | Denmark | 43-97 |
Shqipëri | Slovak Repu. | 48-68 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | Iceland | 55-78 |
Moldova | Shqipëri | 36-69 |
Kombëtarja U-18 Djem, Divizioni B, Estoni, 28 korrik – 6 gusht 2017 | ||
Renditur e 22-ta nga 24 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Angelo CAUSHI, Elion OSMANI, Nik TINAJ, Hermes BRIGJA, Ferdi BEDINI, Odri | ||
DEDOLLI, Huljo BERATI, Edison RESHKETA, Armir BYTYCI, Eldi HYSA, Nikolla HARUNI, Eraldo NIKOCI | ||
Trajner: Tr. Mired Jani, Zv.Tr. Juri Dashi | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Netherlands | 55-110 |
Sweden | Shqipëri 84-61 | |
Shqipëri | Luxembourg | 69-72 |
Czech Rep. Shqipëri 88-52 | ||
Great Britain | Shqipëri | 100-43 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Belarus | Shqipëri | 76-68 |
Shqipëri Ireland | 82 -75 | |
Azerbaijan | Shqipëri | 56-69 |
Kombëtarja U-18 Vajza, Divizioni B, Irlande, 4-13 gusht 2017 | ||
Renditur e 21-ta nga 24 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Xhensika TOSKA, Marsida SHIMA, Sibora KELLECI, Sibora LAMAJ, Dajana BARAJ, Sindi BLETA, Dea HASANAJ, Kristina MALESIA, Ketjona FEKOLLARI, Nadia DALIPAJ, Paola MARGILAJ, Sabina LISI. | ||
Trajner: Tr. Viron Toska, Zv.Tr. Elektra Zykaj. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Denmark | Shqipëri | 0-20 |
Shqipëri | Austria | 50-91 |
Shqipëri | Belarus | 35-118 |
Germany | Shqipëri | 105-38 |
Shqipëri | Iceland | 34-117 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | Estonia | 43-65 |
Shqipëri | Moldova | 101-61 |
Kombëtarja U-20 Djem, Divizioni B, Rumani, 14-23 korrik 2017 | ||
Renditur e 14-ta nga 21 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Bledar HANELLI, Kristi GOREA, Idi QILIMI, Emanuel SHUSHKU, Klein STRAZIMIRI, Joan ANDONI, Daniel LEKNDREAJ, Oresti BELI, Reidi RAKAJ, Orgest SELA, Frenki LILAJ, Skerdi JARECI. | ||
Trajner: Tr. Mikel Sërbo, Zv.Tr. Odise Profka. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri Malta | 92-61 | |
MKD | Shqipëri 62-54 | |
Shqipëri Georgia | 53-102 | |
Romania | Shqipëri | 74-47 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Hungary | Shqipëri | 80-44 |
Slovak Rep. | Shqipëri 62-74 | |
Shqipëri | MKD | 65-71 |
Grumbillim dhe zhvillim i ndeshjeve miqsore per ekipet kombetare U-14 & U-12 Djem | ||
Ndeshje miqsore U12/14 Djem Djem ne Ulqin, Mal i Zi | ||
Ulqin U-14 | Shqiperi U-14 | 20.07.2017 |
Ulqin U-12 | Shqiperi U-12 | 21.07.2017 |
Ndeshje miqsore Djem ne Prizren, Kosove | ||
Przreni U-12 | Shqiperi U-12 | 23.09.2017 |
Przreni U-14 | Shqiperi U-14 | 23.09.2017 |
All Star U-12 & U-14 Djem ne Tirane, 21.12.2017 | ||
2018 – Pjesëmarrja në Turnetë Europian U20/18/16 djem dhe U18/16 vajza. | ||
Kombëtarja U-20 Djem, DIVIZIONI B, Grupi B, Sofie, Bullgari, 13-22 Korrik 2018 | ||
Renditur e 16-ta nga 22 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Klein STRAZIMIRI, Çelis TAFLAJ, Frenki LILAJ , Joans GJEÇI, Eldi HYSA, Idi QILIMI, Nikolla HARUNI, Skerdi JARECI, Hermes BRIGJA, Elion OSMANI, Enes KITA, Redon PERAJ. | ||
Trajner: Tr. Mikel Sërbo, Zv.Tr. Henri Moja. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Moldavi | Shqipëri | 66-139 |
Shqipëri | Bullgari | 54-84 |
Estoni | Shqipëri | 85-58 |
Shqipëri | Sllovaki | 77-71 |
Slloveni | Shqipëri | 86-52 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Maqedoni | Shqipëri | 77-69 |
Shqipëri | Gjeorgji | 44-104 |
Shqipëri | Hollande | 48-78 |
Kombëtarja U-18 Djem, DIVIZIONI B, Grupi D, Shkup, Maqedoni, 27 Korrik – 5 Gusht 2018 | ||
Renditur e 24-ta nga 24 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Odhissea SHKURTI, Nazareno COCO, Berlin XHILAGA, Klaudio PJETRANI, Renato HANELLI, Xhovalin SYKU, Erik PINDERI, Samuel SKËNDAJ, Huljo BERATI, Daniel PONARI, Andrea ZIJAJ, Kleant KULIÇAJ. | ||
Trajner: Tr. Gledis Muhametaj, Zv.Tr. Vladimir Xheka, Zv.Tr. Bruno Hoxha. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Slloveni | 35-79 |
Suedi | Shqipëri | 122-42 |
Shqipëri | Bullgari | 49-93 |
Danimark | Shqipëri | 87-40 |
Shqipëri | Sllovaki | 47-81 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Luksenburg | Shqipëri | 84-61 |
Gjeorgji | Shqipëri | 93-47 |
Rumani | Shqipëri | 102-55 |
Kombëtarja U-18 Vajza, DIVIZIONI B, Grupi B, Furstenfeld-Gussing-Oberwart, Austri, 3 – 12 Gusht 2018 | ||
Renditur e 21-ta nga 24 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Bernarda RRESHPJA, Xhensika TOSKA, Joana MEÇO, Sibora KËLLEÇI, Mirela LUGAJ, Klea VERRI, Virna ÇOBO, Nisrina KRAJA, Silvi SINANI, Kristina MALËSIA, Paola MARGILAJ, Fjona ORUÇI | ||
Trajner: Tr. Mirza Alibegeaj, Zv. Tr. Denisa Nelaj. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Greqi Shqipëri | 87-50 | |
Shqipëri | Izrael | 43-93 |
Lituani | Shqipëri | 130-38 |
Shqipëri | Bullgari | 60-87 |
Zvicërr | Shqipëri | 70-56 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Islande | Shqipëri | 89-50 |
Shqipëri | Norvegji | 76-50 |
Shqipëri | Kosove | 63-61 |
Kombëtarja U-16 Djem, DIVIZIONI C, Grupi A, Serravalle, San Marino, 3 – 11 Korrik 2018 | ||
Renditur e 8-ta nga 10 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Eljan MEMÇAJ, Ettore MARKU, Bekim HOXHA, Klajn TALLUSHI, Glejdi HYSENBELLIU, Vinsent GRAZHDANI, Frensi KARKINI, Xhersido HAJDARI, Marvin PRODANI, Detjon BEGA, Igli BEGA, Ejden RAMA. | ||
Trajner: Tr. Eni Llazani, Zv.Tr. Geri Biçoku | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Moldavi | Shqipëri | 43-52 |
Shqipëri | Azerbajxhan | 66-48 |
Austri | Shqipëri | 61-37 |
Shqipëri | San Marino | 55-73 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | Skoci | 48-75 |
Shqipëri | Malta | 65-70 |
Kombëtarja U-16 Vajza, DIVIZIONI B, Grupi D , Podgoricë, Mal i Zi, 16-25 Gusht 2018 | ||
Renditur e 23-ta nga 23 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Arula HYSENLLARI, Marina PELLUMBI, Stela SHALLO, Asterja VANI, Dea HUSHI, Era DAPI, Imela MALA, Klea KACI, Kledina HAMATAJ, Orjana HASANI, Leidi DERVISHI, Rexhina AGO. | ||
Trajner: Ledina Koçi, Zv.Tr. Migena Plasa. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Finland | 43-139 |
Bosnja-Herc. | Shqipëri | 86-32 |
Shqipëri | Ukrainë | 34-66 |
Norvegji | Shqipëri | 73-35 |
Shqipëri | Bjellorusi | 24-105 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Luksenburg | Shqipëri | 72-44 |
Shqipëri | Kosovë | 54-62 |
2019 – Pjesëmarrja në Turnetë Europian U20/18/16 djem dhe U18/16 vajza. | ||
*Organizim i kampionatit Europian U16 djem Div.C, Tiranë. | ||
Kombëtarja U-20 Djem, DIVIZIONI B, Matosinhos, Portugali, 12-21 Korrik 2019 | ||
Trajner: Tr. Henri Moja, Zv.Tr. Bruno Hoxha. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Finland | 48-87 |
Bulgaria | Shqipëri | 82-62 |
Shqipëri | Czech Rep. | 76-111 |
Romania | Shqipëri | 68-73 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Belarus | Shqipëri | 75-76 |
Shqipëri | Sweden | 71-83 |
Shqipëri | Finland | 51-80 |
Kombëtarja U-18 Djem, DIVIZIONI C, Andorra, 28 Korrik – 4 Gusht 2019 | ||
Renditur e 3-ta nga 9 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Klajdi DUÇELLARI, Elian MEMÇAJ, Hidajet ELEZI, Detjon BEGA, Renato HANELLI, Marvin PRODANI, Mihal ROPI, Xhersido HAJDARI, Giseld NDRECA, Samuel SKËNDAJ, Vinsent GRAZHDANI, Xhenit LLUKAÇEJ | ||
Trajner: Tr. Melzin Lazimi, Zv.Tr. Vladimir Xheka | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
San Marino | Shqipëri | 47-79 |
Shqipëri | Armenia | 77-57 |
Malta | Shqipëri | 67-80 |
Shqipëri | Gibraltar | 84-76 |
Ndeshja e ½ Finale: | ||
Shqipëri | Monaco | 62-82 |
Ndeshja për vendin e 3-4: | ||
San Marino | Shqipëri | 58-66 |
Kombëtarja U-18 Vajza, DIVIZIONI B, Maqedoni e Veriut, 5-14 Korrik 2019 | ||
Renditur e 23-ta nga 23 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Mirela LUGAJ, Silvi SINANI, Klea VERRI, Sara KOLOMBO, Virna COBO, Johan MECO, Ornela MUCA, Isavela MOLLAJ, Orjana HASANI, Era DAPI, Elisabeta AHMATAJ, Imela MALA. | ||
Trajner: Tr. Mirza Alibegaj, Zv.Tr. Anila Çobo | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Sweden | 46-100 |
Luxembourg | Shqipëri | 74-49 |
Shqipëri | Netherlands | 36-89 |
Great Britain | Shqipëri | 67-50 |
Shqipëri | Ukraine | 60-80 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Austria | Shqipëri | 90-46 |
Shqipëri | Maqdoni e V. | 64-77 |
Kombëtarja U-16 Djem, DIVIZIONI C, Tiranë, Shqipëri, 14-21 Korrik 2019 | ||
Renditur e 5-ta nga 9 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Deni GOLEMI, Brian CUKA, Bernardo VOKSHI, Tedi LLUKA, Panajot PROJ Erni PAPARIZO, Andri JARECI, Eidën RAMA, Brendon VELAJ, Martin KRYPÇI, Jord THANASI. | ||
Trajner: Tr. Aleksandar Curovic, Zv.Tr. Besim Dervishaj. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Scotland | Shqipëri | 90-66 |
Shqipëri | Moldova | 87-52 |
San Marino | Shqipëri | 32-71 |
Shqipëri | Luxembourg | 52-93 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Shqipëri | Malta | 97-55 |
Gibraltar | Shqipëri | 47-74 |
Kombëtarja U-16 Vajza, DIVIZIONI B, Bullgari, 15-24 Gusht 2019 | ||
Renditur e 23-ta nga 23 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Joana RAMADANI, Ema MEREPEZA, Dajana MUÇA, Megi SPAHIU, Imela MALA, Klea KAÇI, Asterja VANI, Lejdi DERVISHI, Liana ADHAMI, Kledina HAMATAJ, Dea HUSHI, Iris LEKA. | ||
Trajner: Tr. Ledina Koçi, Zv.Tr. Alma Osmani. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | Belarus | 24-104 |
Ireland | Shqipëri | 106-37 |
Great Britain | Belarus | 84-47 |
Shqipëri | Austria | 42-83 |
Portugal | Shqipëri | 118-31 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Bosnia & Herz. | Shqipëri | 90-39 |
Shqipëri | Iceland | 43-79 |
2020 / Covid -19 | ||
Shqipëria konfirmoi pjesëmarrjen në Turnetë Europian U20/18/16 djem dhe U18/16 vajza. Për arsye të pandemisë Covid-19, FIBA u detyrua të ndërpresë të gjitha aktivitetet e verës 2020. | ||
2021 – Pjesëmarrja në aktivitetet Europiane “Challenger” U20/18/16 djem dhe U20/18/16 vajza. Për arsye të kufizimeve nga pandemia Covid-19, FIBA organizua aktiivetete eurpiane të moshave në verën e e vitit 2021 në formatin e ndarjes me grupe. | ||
Kombëtarja U-20 Djem, Grupi A, Brno, CZNE, 20-25 Korrik 2021 | ||
Renditur e 6-ta nga 6 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Lion ALIMANI, Xhersido HAJDARI, Richard LILAJ, Vinsent GRAZHDANI, Giseld NDRECA, Marvin PRODANI, Eljan MEMÇAJ, Hidajet ELEZI, Detjon BEGA, Samuel SKËNDAJ, Renato HANELLI, Xhenit LLUKAÇEJ. | ||
Trajner: Tr. Eni Llazani, Zv.Tr. Glen Prodani, Zv.Tr. Griffin Ramme. | ||
Shqipëri | Spain | 36-73 |
Czech Rep. | Shqipëri | 91-47 |
Shqipëri | Kroacia | 46-99 |
Portugal | Shqipëri | 72-54 |
Shqipëri | Italy | 43-72 |
Kombëtarja U-20 Vajza, Grupi D, Yerevan, Armenia, 13-18 Korrik 2021 | ||
Renditur e 4-ta nga 5 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Mirela LUGAJ, Sara KOLOMBI, Orjana HASANI, Virna ÇOBO, Stela SHALLO, Isacela MOLLAJ, Silvi SINANI, Kledina HAMATAJ, Klea VERRI, Nisrina KRAJA, Cristina KORBI, Imela MALA. | ||
Trajner: Tr. Mirza Alibegaj, Zv.Tr. Anila Çobo. | ||
Shqipëri | Ukraine | 80-78 |
Greece | Shqipëri | 112-45 |
Shqipëri | Switzerland | 52-116 |
Armenia | Shqipëri | 72-79 |
Kombëtarja U-18 Djem, Grupi F&G, Tirana, Shqipëri, 3-8 Gusht 2021 | ||
Renditur e 4-ta nga 7 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Martin KRYPÇI, Fatbardh ZHABINA, Aleksis NIKA, Fernando PALOKA, Deni GOLEMI, Qirjako GJENERALI, Marsel DANUSHI, Enri ÇELMETA, Tedi LLUKA, Andri JARECI, Kejdi GJORE, Eidën RAMA. | ||
Trajner: Tr. Melzin LAZIMI, Zv.Tr. Bruno HOXHA. | ||
Andorra | Gibraltar | 62-51 |
Kosova | Shqipëri | 85-62 |
Shqipëri | Moldova | 82-51 |
Ndeshja ½ Finale | ||
Luxembourg | Shqipëri | 64-63 |
Ndeshja 3-4 | ||
Shqipëri | Andorra | 56-61 |
Kombëtarja U-18 Vajza, Grupi D, Sofie, Bullgari, 27 Korrik – 1 Gusht 2021 | ||
Renditur e 6-ta nga 6 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Dea SALI, Dea GJOKA, Melida HYKA, Adela CINGA, Brikena MUÇENJI, Izaura JORGOLLARI, Anisa BOKRINA, Sindi KRYEZIU, Megi SPAHIU, Sajda DANAJ, Crsitina KORBI, Kamela KAÇI. | ||
Trajner: Tr. Bledar Gjeçaj, Zv.Tr. Medina Mustafa. | ||
Shqipëri | Slovenia | 21-90 |
Switzerland | Shqipëri | 76-47 |
Shqipëri | Ukraine | 35-85 |
North Mac. | Shqipëri | 61-49 |
Shqipëri | Bulgaria | 35-78 |
Kombëtarja U-16 Djem, Grupi F, Prishtina, Kosovë, 16-21 Gusht 2021 | ||
Renditur e 6-ta nga 7 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Ajet CAHANI, Erti KONGJONI, Klevis MERDHOÇI, Flavio ROÇI, Viktorio HIDA, Bergi AVDULAJ, Rei XHULLIMA, Xhoi SULILLARI, Fabio PALOKA, Aikid HAJDARMATAJ, Arlind KARRIÇI, Elios KAMENICA. | ||
Trajner: Tr. Besim Dervishaj, Zv.Tr. Klarent Dedaj. | ||
Shqipëri | Gibraltar | 52-56 |
Luxembourg | Shqipëri | 73-53 |
Shqipëri | Moldova | 67-56 |
Kosovo | Shqipëri | 103-46 |
Malta | Shqipëri | 62-51 |
Kombëtarja U-16 Vajza, Grupi E, Tbilisi, Gjeorgji, 9-14 Gusht 2021 | ||
Renditur e 2-ta nga 5 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Sindi ALIKO, Melida HYKAJ, Katerina MEÇAJ, Brikena MUÇENJI, Alesia HUNDA, Irisi GJONA, Guenda DOMNI, Anisa MUSAJA, Livia QORRI, Iazuara JORGOLLARI, Neada DAMO, Greis MANSAKU. | ||
Trajner: Tr. Elvira Xhyra, Zv.Tr. Ondis Prifti, Zv.Tr. Aleksandër DAMO. | ||
Shqipëri | Armenia | 61-37 |
Georgia | Shqipëri | 37-64 |
Shqipëri | North Mac. | 46-72 |
Malta | Shqipëri | 51-53 |
2022 – Pjesëmarrja në Turnetë Europian U20/18/16 djem dhe U20/18/16 vajza. | ||
*Organizim i kampionatit Europian U16 vajza Div.C, Korçë. | ||
Kombëtarja U-20 Djem, DIVIZIONI B, Tbilisi, Gjeorgji, 15-24 Korrik 2022 | ||
Renditur e 15-ta nga 19 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Martin KRYPÇI, Joel VRUHO, Tedi LLUKA, Marvin PRODANI, Xhersido HAJDARI, Fatbardh ZHABINA, Kejdi GJORE, Lion ALIMANI, Elian MEMÇAJ, Vinsent GRAZHDANI, Richard LILAJ, Eidën RAMA. | ||
Trajner: Tr. Melzin Lazimi, Zv.Tr. Glen Prodani. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Switzerland | Shqipëri | 67-50 |
Shqipëri | Serbia | 48-116 |
Slovakia | Shqipëri | 53-55 |
Shqipëri | Finland | 53-77 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Ireland | Shqipëri | 76-60 |
Netherlands | Shqipëri | 72-62 |
Romania | Shqipëri | 81-98 |
Kombëtarja U-20 Vajza, DIVIZIONI B, Shkup, Maqedonia e Veriut, 9-17 Korrik 2022 | ||
Renditur e 14-ta nga 19 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Liana ADHAMI, Irisi GJONA, Dea HUSHI, Megi SPAHIU, Livia GJATA, Ornela MUÇA, Ema MEREPEZA, Stela SHALLO, Marina PËLLUMBI, Elba KRESHPA, Belma MEKULI, Imela MALA. | ||
Trajner: Tr. Vladimir XHEKA, Zv.Tr. Klarent DEDAJ, Medina MUSTAFA. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Greece | Shqipëri | 119-20 |
Shqipëri | Turkey | 35-88 |
Switzerland | Shqipëri | 87-36 |
Shqipëri | Ukraine | 52-79 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Armenia | Shqipëri | 58-74 |
Georgia | Shqipëri | 63-66 |
Shqipëri | Slovakia | 56-78 |
Kombëtarja U-18 Djem, DIVIZIONI C, San Marino, 24-31 Korrik 2022 | ||
Fituese e eventit me 10 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Enzo ZOTAJ, Kelt QILIMI, Arlind MUSLIJA, Devis SANXHAKU, Flavio ROÇI, Andri JARECI, Arlind JAKUPLLARI, Daniel BYLYKU, Nikola SIMONI, Aleksis NIKA, Veton GJEÇAJ, Leo MELO. | ||
Trajner: Tr. Besim Dervishaj, Zv.Tr. Osvalt Turmalaj | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | San Marino | 79-61 |
Monaco | Shqipëri | 82-56 |
Shqipëri | Malta | 90-36 |
Andorra | Shqipëri | 47-48 |
Ndeshja ½ Finale: | ||
Azerbaijan | Shqipëri | 56-76 |
Ndeshja Finale: | ||
Monaco | Shqipëri | 78-93 |
Kombëtarja U-18 Vajza, DIVIZIONI C, Andorra, 26-31 Korrik 2022 | ||
Renditur e 3-ta nga 6 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Sara MURÇAJ, Izabel DEMAJ, Brikena MUÇENJI, Dea SALI, Anisa BOKRINA, Anisa MUSAJA, Dea GJOKA, Sajda DANAJ, Serene BRAHIMAJ, Adela CINGA, Melida HYKAJ, Cristina KORBI. | ||
Trajner: Tr. Elona Hasanaj, Zv.Tr. Medina Mustafa | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Malta | Shqipëri | 73-66 |
Shqipëri | Andorra | 75-43 |
Ndeshja për klasifikim në ½ Finale: | ||
Shqipëri | Gibraltar | 63-40 |
Ndeshja ½ Finale: | ||
Georgia | Shqipëri | 58-56 |
Ndeshja 3-4: | ||
Shqipëri | Andorra | 73-79 |
Kombëtarja U-16 Djem, DIVIZIONI C, Tiranë, Shqipëri, 12-17 Korrik 2022 | ||
Renditur e 3-ta nga 8 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtar: Eros VEIZI, Jonian TAFLAJ, Klaus ËNGJËLLI, Oresti SIMO, Ksavi SPAHIU, Toni ÇIMA, Viktorio HIDA, Richard ALEKSI, Leonso KËRI, Aron SHARRA, Kristi KOÇI, Arlis BRIKA. | ||
Trajner: Tr. Bruno HOXHA, Zv.Tr. Benan HAXHIU. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Shqipëri | San Marino | 50-43 |
Kosovo | Shqipëri | 71-65 |
Shqipëri | Malta | 65-33 |
Ndeshja ½ Finale: | ||
Andorra | Shqipëri | 63-60 |
Ndeshja 3-4: | ||
Kosovo | Shqipëri | 53-68 |
Kombëtarja U-16 Vajza, DIVIZIONI C, Korçë, Shqipëri, 12-17 Gusht 2022 | ||
Renditur e 5-ta nga 6 ekipe pjesëmarrëse | ||
Lojtare: Katja BEQAJ, Neada DAMO, Sindi KRESHPA, Emi GODAJ, Medina HYKAJ, Martina HAXHIU, Doloreza CANOLLARI, Emilia LAZO, Paola KAFARAJ, Emily TËRLLSHALLA, Eni DISHA, Luna LUCA. | ||
Trajner: Tr. Aleksandër DAMO, Zv.Tr. Bruno Skëndaj, Zv.Tr. Fiona Oruçi. | ||
Ndeshjet e fazës së grupeve: | ||
Malta | Shqipëri | 52-38 |
Shqipëri | Andorra | 48-66 |
Ndeshjet për klasifikim: | ||
Armenia | Shqipëri | 67-41 |
Moldova | Shqipëri | 52-61 |
Kryetarët dhe Presidentët e Federatës Shqiptare të Basketbollit | |||
2007-Vazhdim | Avni | Ponari | President i Fed. Shqip. të Basketbollit |
2004-2007 | Dritan | Çelaj | President i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1999-2004 | Marsel | Skëndo | President i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1997-1999 | Gjergji | Ndrio | President i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1996-1997 | Vehbi | Alimuça | President i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1995-1996 | Qemal | Disha | President i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1992-1995 | Feti | Borova | President i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1990-1992 | Qemal | Shalsi | Kryetar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1988-1990 | Ilia | Kongo | Kryetar i Fed. Shqip. të Lojrave |
1980-1988 | Thoma | Kuke | Kryetar i Fed. Shqip. të Lojrave |
1964-1980 | Aranit | Çela | Kryetar i Fed. Shqip. të Lojrave |
Sekretarët e Federatës Shqiptare të Basketbollit | |||
Tetor 2023- Vazhdim | Franko | Bushati | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
2008-Tetor 2023 | Korab | Llazani | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
2007-2008 | Armand | Dajko | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
2007 | Bashkim | Milo | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
2003-2007 | Andrea | Troja | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1999-2003 | Jorgji | Shundi | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1999 | Bujar | Shehu | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1995-1999 | Kastriot | Mushi | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1994-1995 | Kujtim | Kasmi | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1990-1994 | Stavri | Bello | Sekretar i Fed. Shqip. të Basketbollit |
1988-1990 | Thoma | Kuke | Sekretar i Fed. Shqip. të Lojrave |
1980-1988 | Nexhmi | Kadiu | Sekretar i Fed. Shqip. të Lojrave |
1979-1980 | Thoma | Kuke | Sekretar i Fed. Shqip. të Lojrave |
1975-1979 | Seit | Veseli | Sekretar i Fed. Shqip. të Lojrave |
1972-1975 | Qemal | Shalsi | Sekretar i Fed. Shqip. të Lojrave |
1967-1972 | Feti | Borova | Sekretar i Fed. Shqip. të Lojrave |
1964-1967 | Nexhmi | Kadiu | Sekretar i Fed. Shqip. të Lojrave |
Mjeshtër në sportin e Basketbollit | Mjeshtër i merituar i sportit | Mjeshtër i madh (akorduar nga Presidenti Republikës së Shqipëris) | Titulli “Naim Frashëri” (akorduar nga Presidenti Republikës së Shqipëris) | Titulli “Naim Frashëri” (akorduar nga Presidenti Republikës së Shqipëris) | ||||||||||||||
1 | Naim | Pilku | 1 | Feti | Borova | 1 | Naim | Pilku | 1 | Gjon | Luli | 1 | Qemal | Shalsi | ||||
2 | Dhimitër | Papa | 2 | Dhimitraq | Goga | 2 | Esat | Haxhi | 2 | Pjerin | Bushati | 2 | Vaso | Shako | ||||
3 | Njazi | Lleshi | 3 | Evgjeni | Kote | 3 | Bajram | Gjyriqi | 3 | Edmond | Biçoku | 3 | Viktor | Papavangjeli | ||||
4 | Mediha | Kazazi | 4 | Myhyrije | Verzivolli | 4 | Bardhyl | Angjeli | 4 | Brahim | Gjongecaj | 4 | Gazmend | Çaçi | ||||
5 | Boris | Bumçi | 5 | Luan | Shatku | 5 | Bajram | Gjongecaj | 5 | Artan | Kuqo | 5 | Roland | Avrami | ||||
6 | Kaliroi | Rizi | 6 | Skënder | Peza | 6 | Njazi | Lleshi | 6 | Viron | Sauli | 6 | Pjerin | Bushati | ||||
7 | Sanie | Stojku | 7 | Muhamet | Përmeti | 7 | Edera | Alibegaj | 7 | Brunilda | Komti | 7 | Astrit | Zaganjori | ||||
8 | Ilo | Teneqexhi | 8 | Pavlina | Llaci | 8 | Bashkim | Milo | 8 | Flutura | Prelaj | |||||||
9 | Esat | Haxhi | 9 | Niko | Hercek | 9 | Pjereta | Cika | 9 | Migena | Plasa | |||||||
10 | Vehbi | Ademi | 10 | Ferdinand | Qirici | 10 | Qemal | Shalsi | 10 | Shkëlzen | Breçani | |||||||
11 | Skënder | Osmani | 11 | Vaso | Shaka | 11 | Jorgji | Shundi | 11 | Alketa | Semanjaku | |||||||
12 | Anjeza | Duli | 12 | Bujar | Shehu | 12 | Lida | Shehi | 12 | Mirza | Alibegaj | |||||||
13 | Kosta | Papa | 13 | Renato | Radoja | 13 | Virgjil | Karaja | 13 | Bledar | Gjeçaj | |||||||
14 | Terezina | Radoja | 14 | Agim | Fagu | 14 | Spiro | Shano | 14 | Dritan | Mema | |||||||
15 | Agim | Lahi | 15 | Kastriot | Mushi | 15 | Skender | Qorri | 15 | Aleksandër | Damo | |||||||
16 | Nevruz | Përmeti | 16 | Gazmend | Çaçi | 16 | Adem | Muhametaj | 16 | Adrian | Selmani | |||||||
17 | Muhamet | Sokoli | 17 | Kushtrim | Zaçe | 17 | Valentina | Myrto | 17 | Sokol | Kasmi | |||||||
18 | Petrit | Osmani | 18 | Bukuroshe | Bellova | 18 | Roland | Avrami | 18 | Gentian | Cici | |||||||
19 | Vehap | Berberolli | 19 | Filip | Guraziu | 19 | Robert | Kuqo | 19 | Erkand | Karaj | |||||||
20 | Spiro | Urumi | 20 | Ilir | Trebicka | 20 | Viron | Toska | 20 | Gerti | Shima | |||||||
21 | Ramazan | Njala | 21 | Liljana | Xhyra | 21 | Edgar | Prifti | 21 | Karolina | Kostallari | |||||||
22 | Rexhina | Hanxhari | 22 | Edera | Alibegaj | 22 | Endrit | Hysenagolli | ||||||||||
23 | Lavdie | Çaushi | 23 | Niko | Profkola | 23 | Elektra | Zykaj | ||||||||||
24 | Melpomeni | Shteto | 24 | Xhuljeta | Shestani | 24 | Afrim | Bilali | ||||||||||
25 | Pranvera | Dajaka | 25 | Valentina | Myrto | 25 | Franko | Bushati | ||||||||||
26 | Stavri | Bello | 26 | Kujtim | Kasmi | 26 | Klaudjo | Ndoja | ||||||||||
27 | Gëzim | Panariti | 27 | Edgar | Prifti | 27 | Edgar | Prifti | ||||||||||
28 | Bujar | Golemi | ||||||||||||||||
29 | Gavrosh | Levonja | ||||||||||||||||
30 | Pjereta | Sadushi | ||||||||||||||||
31 | Klodeta | Dibra | ||||||||||||||||
32 | Nora | Goxhi | ||||||||||||||||
33 | Eleni | Ruçi | ||||||||||||||||
34 | Violeta | Çala | ||||||||||||||||
35 | Muhina | Kuqi | ||||||||||||||||
36 | Avenir | Kalaja | ||||||||||||||||
37 | Llazi | Terova | ||||||||||||||||
38 | Dhimitër | Kaçorri | ||||||||||||||||
39 | Artur | Tashuli | ||||||||||||||||
40 | Ilia | Sholla | ||||||||||||||||
41 | Lida | Shehu | ||||||||||||||||
42 | Zamira | Koleci | ||||||||||||||||
43 | Zamira | Qeramixhi | ||||||||||||||||
44 | Silvana | Terezi | ||||||||||||||||
45 | Florenka | Sylenji | ||||||||||||||||
46 | Rajmonda | Lubonja | ||||||||||||||||
47 | Natasha | Dhimitri | ||||||||||||||||
48 | Antoneta | Mitace | ||||||||||||||||
49 | Andrea | Cale | ||||||||||||||||
50 | Dhimitraq | Xhufka | ||||||||||||||||
51 | Haki | Haxhiu | ||||||||||||||||
52 | Shyqyri | Hyskja | ||||||||||||||||
53 | Skënder | Qorri | ||||||||||||||||
54 | Haki | Stringa | ||||||||||||||||
55 | Zhani | Zengo | ||||||||||||||||
56 | Alfred | Isak | ||||||||||||||||
57 | Fatos | Suvaria | ||||||||||||||||
58 | Ferdinand | Hodo | ||||||||||||||||
59 | Edmond | Biçoku | ||||||||||||||||
60 | Shefikat | Kovaçi | ||||||||||||||||
61 | Miradie | Burburia | ||||||||||||||||
62 | Alemsha | Stafa | ||||||||||||||||
63 | Esa | Jorgaqi | ||||||||||||||||
64 | Flutura | Mullisi | ||||||||||||||||
65 | Mimoza | Fusha | ||||||||||||||||
66 | Elvira | Xhyra | ||||||||||||||||
67 | Korab | Llazani | ||||||||||||||||
68 | Refik | Vorfa | ||||||||||||||||
69 | Sokol | Kalaj | ||||||||||||||||
70 | Mikel | Gjoni | ||||||||||||||||
71 | Miranda | Cuka | ||||||||||||||||
72 | Spiro | Leka | ||||||||||||||||
73 | Pjerin | Bushati | ||||||||||||||||
74 | Fatmir | Cuka | ||||||||||||||||
75 | Artan | Terihati | ||||||||||||||||
76 | Sopot | Lani | ||||||||||||||||
77 | Lumturi | Hoxha | ||||||||||||||||
78 | Afërdita | Lacaj | ||||||||||||||||
79 | Medat | Agolli | ||||||||||||||||
80 | Aleksandër | Dheri |
Inspektorët dhe Drejtorët e Federatës Shqiptare të Basketbollit | |||
Janar 2024 – Vazhdim | Klaudio | Ndoja | Drejtor Teknik i Ekipeve Kombetare |
Dhjetor 2023 – Vazhdim | Fabiola | Përmeti | Drejtore e Garave Femra |
Tetor 2022 – Vazhdim | Ajla | Gozhdari | Drejtore e Marketingut |
Shkurt 2022 – Vazhdim | Ersi | Oruçi | Drejtor i Liges Unike dhe Projekteve |
Qershor 2020 – Vazhdim | Altin | Cico | Drejtor 3×3 |
Mars 2018-Prill 2019 | Eliverta | Bujari | Drejtore e marketing promocion dhe marrdhënieve me publikun |
2018-Vazhdim | Gerald | Osmani | Drejtor i Liçensimeve, Statistikës WEB & Graphic Designer |
2016-Janar 2024 | Elton | Saliaga | Drejtor i Garave sportive kombëtare & ndërkombëtare |
2009-Shkurt 2022 | Denisa | Bishqemi | Drejtore e komunikimit & projekteve |
2008-2012 | Fatjon | Mati | Inspektor Fed. Shqip. të Basketbollit |
2001-2017 | Andi | Koçi | Inspektor Fed. Shqip. të Basketbollit |
1999-2000 | Korab | Llazani | Inspektor Fed. Shqip. të Basketbollit |
1998-1999 | Astrit | Hutka | Inspektor Fed. Shqip. të Basketbollit |
1994-1998 | Gani | Pepa | Inspektor Fed. Shqip. të Basketbollit |
1987-1990 | Andrea | Troja | Inspektor Fed. Shqip. të Lojrave |
1984-1986 | Bashkim | Milo | Inspektor Fed. Shqip. të Lojrave |
1975-1984 | Gani | Pepa | Inspektor Fed. Shqip. të Lojrave |
1974-1975 | Bekim | Çela | Inspektor Fed. Shqip. të Lojrave |
1970-1974 | Ilia | Gaxho | Inspektor Fed. Shqip. të Lojrave |
1964-1965 | Naim | Pilku | Inspektor Fed. Shqip. të Lojrave |
1952-1964 | Nexhmi | Kadiu | Inspektor i Lojrave dhe Basketbollit |
1950-1952 | Eqerem | Qyrfyçja | Inspektor i Sporteve me dorë |
1946-1950 | Eqerem | Stërmasi | Inspektor i Sporteve me dorë |
Trajnerët e ekipeve kombëtare | ||||||
Meshkuj | Femra | |||||
1 | Rexhep | Rama | 1 | Rexhep | Rama | |
2 | Naim | Pilku | 2 | Qemal | Shalsi | |
3 | Feti | Borova | 3 | Vaso | Shaka | |
4 | Bujar | Shehu | 4 | Alajdin | Shabanaj | |
5 | Astrit | Greva | 5 | Kozma | Mone | |
6 | Roland | Avrami | 6 | Bashkim | Milo | |
7 | Korab | Llazani | 7 | Petrit | Stefa | |
8 | Arben | Fagu | 8 | Viron | Toska | |
9 | Mark | Dickel | 9 | Florentina | Mitku | |
10 | Fatmir | Cuka | 10 | Erdal | Borova | |
11 | Antonis | Constandinides | 11 | Xhelal | Kalaja | |
12 | Antonios | Doukas | 12 | Mirza | Alibegaj | |
13 | Arfrim | Bilali |
Këtu gjeni Protokollet e skanuara në formatin pdf të ndeshjeve organizuar ndër vite nga FSHB.
Kampionati Kombëtar Meshkuj Gr.A
K.K.M.Gr.A 1990-91 Finale 04-07-10.04.1991
K.K.M.Gr.A 1990-91 Gjysme Finale 24-25-27.04.1991
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java I – 01.09.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java II – 08.09.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java III – 15.09.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java IV – 22.09.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java IX – 27.10.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java V – 29.09.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java VI – 06.10.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java VII – 13.10.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java VIII – 20.10.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java X – 03.11.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java XI – 10.11.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java XII – 30.11.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java XIII -05.12.1990
K.K.M.Gr.A 1990-91 Java XIV – 07.12.1990
Kampionati Kombëtar Femra Gr.A
K.K.F.Gr.A 1990-91 Finale 11-15-18.05.1991
K.K.F.Gr.A 1990-91 Gjysme Finale 02-05.05.1991
K.K.F.Gr.A 1990-91 Play Off 24-27.04.1991
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java I – 31.08.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java II – 08.09.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java III – 15.09.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java IV – 22.09.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java IX – 26.10.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java V – 30.09.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java VI – 07.10.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java VII – 13.10.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java VIII -20.10.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java X – 04.11.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java XI – 11.11.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java XII – 16.11.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java XIII – 25.11.1990
K.K.F.Gr.A 1990-91 Java XIV – 30.11.1990
Kupa e FSHB Meshkuj
Kampionati Kombëtar Meshkuj
K.K.M. 1992-93 Java I – 07.11.1992
K.K.M. 1992-93 Java II – 14.11.1992
K.K.M. 1992-93 Java III – 21.11.1992
K.K.M. 1992-93 Java IV – 30.11.1992
K.K.M. 1992-93 Java V – 02.12.1992
K.K.M. 1992-93 Java VI – 05.12.1992
K.K.M. 1992-93 Java VII – 12.12.1992
K.K.M. 1992-93 Java VIII – 19.12.1992
K.K.M. 1992-93 Java IX – 23-25-26.12.1992
K.K.M. 1992-93 Java X – 05.05.1993
K.K.M. 1992-93 Java XI – 06.05.1993
K.K.M. 1992-93 Java XII – 07.05.1993
K.K.M. 1992-93 Java XIII – 08.05.1993
K.K.M. 1992-93 Java XIV – 18.05.1993
K.K.M. 1992-93 Java XV – 19.05.1993
K.K.M. 1992-93 Java XVI – 20.05.1993
K.K.M. 1992-93 Java XVII – 21.05.1993
K.K.M. 1992-93 Java XVIII – 22.05.1993
Kampionati Kombëtar Femra
Kupa e Shqipërisë Meshkuj
Kampionati Kombëtar Meshkuj
K.K.M. 1994-95 Java I – 01.10.1994
K.K.M. 1994-95 Java II – 08.10.1994
K.K.M. 1994-95 Java III – 15.10.1994
K.K.M. 1994-95 Java IV – 22.10.1994
K.K.M. 1994-95 Java IX – 26.11.1994
K.K.M. 1994-95 Java V – 28-29.10.1994
K.K.M. 1994-95 Java VI – 04-05.11.1994
K.K.M. 1994-95 Java VII – 12.11.1994
K.K.M. 1994-95 Java VIII – 19.11.1994
K.K.M. 1994-95 Java X – 11.03.1995
K.K.M. 1994-95 Java XI – 18.03.1995
K.K.M. 1994-95 Java XII – 25.03.1995
K.K.M. 1994-95 Java XIII – 01.04.1995
K.K.M. 1994-95 Java XIV – 08.04.1995
K.K.M. 1994-95 Java XV – 12.04.1995
K.K.M. 1994-95 Java XVI – 15.04.1995
K.K.M. 1994-95 Java XVII – 19.04.1995 K.K.M. 1994-95 Java XVIII – 22.04.1995
Kampionati Kombëtar Femra
K.K.F. 1994-95 Java I – 01.10.1994
K.K.F. 1994-95 Java II – 08.10.1994
K.K.F. 1994-95 Java III – 15.10.1994
K.K.F. 1994-95 Java IV- 22.10.1994
K.K.F. 1994-95 Java IX – 26.11.1994
K.K.F. 1994-95 Java V – 29.10.1994
K.K.F. 1994-95 Java VI – 04-05-08.11.1994
K.K.F. 1994-95 Java VII – 12.11.1994
K.K.F. 1994-95 Java VIII – 19.11.1994
K.K.F. 1994-95 Java X – 11.03.1995
K.K.F. 1994-95 Java XI – 18.03.1995
K.K.F. 1994-95 Java XII – 25.03.1995
K.K.F. 1994-95 Java XIII – 01.04.1995
K.K.F. 1994-95 Java XIV – 08.04.1995
K.K.F. 1994-95 Java XV – 12.04.1995
K.K.F. 1994-95 Java XVI – 15.04.1995
K.K.F. 1994-95 Java XVII – 26.04.1995
K.K.F. 1994-95 Java XVIII – 29.04.1995
Kupa e FSHB Femra
Kupa e Shqipërisë Femra 20-21-22.02.1995 dhe 02-03-04.03.1995
K.K.F. 2001-02 Faza I + II + Play Off
K.K.M. 2001-02 Faza I + II + Play Off
K.K.F. A1 2002-03 Rezultatet javore
K.K.M. A1 2002-03 Rezultatet javore
Play Off 2002-03 Rezultatet Meshkuj & Femra
K.K.M. A2 2002-03 Rezultatet javore
K.K.F. A2 2002-03 Rezultatet javore
Kupa e Shqipëris Meshkuj – Femra 2002